Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Studenti zdrávky seženou dobrou práci. Dokonce si budou vybírat!

7. 11. 2020 Komerční sdělení

Studenti zdrávky seženou dobrou práci. Dokonce si budou vybírat! 13 snímků
Zatímco většina středoškoláků byla v říjnu doma, studenti trutnovské zdravotnické školy měli naopak práci navíc. Pomáhali v personálně oslabených nemocnicích, kterým kvůli vrcholící epidemii koronaviru chyběly desítky zdravotníků. "Přestože se učilo online, spousta našich žáků nabídla svoje síly pro zdravotnictví, zdarma a dobrovolně pomáhali v krizové situaci," oceňuje ředitel Vyšší odborní školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy Roman Hásek.

Kolik vašich studentů v nemocnicích v říjnu vypomáhalo?
Více než sedm desítek. A já si toho velmi vážím. Kromě studijních povinností byli schopní ještě někde pracovat a podávat potřebné výkony. Vážím si ale i našich kantorů, kteří také chodili pomáhat, přestože učí a starají se o rodinu.

Čím prospěje krizová doba studentům?
Těm, co pomáhali, významně pomůže do praxe, do jejich profesního života. Mimo jiné je vystavuje stresu, ale tomu dobrému, pracovnímu. Věřím, že jednou v životě takovou zkušenost určitě ocení. Pokud se jako společnost z koronakrize dostaneme, tak už taková situace zřejmě nikdy nenastane a další studenti v příštích letech už takovou zkušenost možná nezažijí. A jak víme, nejlepší praxí pro život je právě zkušenost prožitá na vlastní kůži.

Které studenty potřebovaly nemocnice nejvíc?
Samozřejmě nejžádanější byly budoucí zdravotní sestřičky, tedy studenti oborů Praktická sestra a Diplomovaná všeobecná sestra. Po nich je ale velká poptávka dlouhodobě bez ohledu na aktuální epidemii. A bude velká pořád. Proto tvrdím, že zdravotnická škola je cestou k perspektivnímu povolání.


Ředitel zdravotnické školy Roman Hásek.

Jaké obory aktuálně zdrávka nabízí?
Praktickou sestru, jako denní čtyřleté maturitní studium nebo jako pomaturitní tříleté dálkové studium. Diplomovanou všeobecnou sestru jako tříletý obor. Absolvent je oprávněný užívat titul diplomovaný specialista a je to ve zdravotnictví vysoce kvalifikovaný pracovník. Pak tady máme také čtyřleté zdravotnické lyceum, které připravuje žáky na studium dalších zdravotnických oborů. Všichni mají stoprocentní jistotu, že seženou dobrou práci a že si dokonce budou moct vybírat. Obzvlášť v současné době práce zdravotníků získává na velkém kreditu a uznání, protože to jsou lidé pracující v první linii.

Hovořil jste o zdravotnickém lyceu. Kam po jeho absolvování studenti míří nejčastěji?
Spektrum zdravotnických profesí, kam můžou jít, je ohromné. Od psychologa a rehabilitačního pracovníka či maséra, přes záchranáře a laboranty až po lékaře. Během studia lycea se může student rozhodnout a najít se v tom, co by ho bavilo. A teprve pak se tím směrem vydat. Ale není povinností jít dál přímo do zdravotnictví. Může to být i podobný obor, například učitelství přírodovědných předmětů..

Na co jste ve škole pyšní?
Zdrávka je školou, která má srdce, nabízí zážitek a poslání do budoucnosti se skvělou perspektivu. To jsou hodnoty, kterých si ceníme. Pyšní jsme na více věcí: Například na spolupráci s podobnými školami v zahraničí. Kontakty se světem jsou v našem oboru velmi důležité. Jsme pyšní na výsledky maturitních zkoušek, v porovnání s ostatními zdravotnickými školami jsme nadprůměrní. Pyšní jsme na školu samotnou, jak je dobře vybavená, jak hezky vypadá, a pyšní jsme i na to, jak tu panuje velmi přátelská a rodinná atmosféra. Všichni pedagogové jsou profesionálové, svému oboru rozumí, a baví je učit.

Čím se liší zdravotnická škola od jiných středních škol?
Téměř se nám tu neobjevují kázeňské problémy. Naši studenti mají velké srdce. Vědí, že chtějí v životě pomáhat, a už během studia zjišťují, že je to naplňuje. Je to volba pro touhu někomu pomáhat, rozdávat se pro někoho, být v akci a napětí, protože je to baví. Drtivá většina studentů oceňuje, že naše škola pro ně byla správnou volbou.

Co na zdrávce oceňují současní studenti?
Mladí rádi cestují a poznávají svět, takže se jim líbí kontakty se světem, které máme. Spolupracujeme například se školami ve Francii, Finsku, Španělsku, Itálii nebo Německu. Všude máme velmi dobrou spolupráci, naši studenti tam jezdí na stáže a od nich zase k nám jezdí jejich studenti. Také se snažíme přinášet do výuky moderní technologie, máme tu například virtuální realitu vhodnou pro poznávání lidského těla. Chystáme novou 3D učebnu. Mnoha studentům se ale líbí, že i oni sami mohou učit.

Prosím?
Často si nás jiné školy nebo instituce zvou, abychom pomáhali se vzděláváním, například s výukou první pomoci. Takže například do základních škol vyjíždí naši studenti prakticky týden, co týden. Co se sami naučí na zdrávce, můžou hned předávat dál. Umění komunikovat je u zdravotníka jednou z nejdůležitějších vlastností. Umět se zeptat a něco vysvětlit. Dnes chceme, aby člověk řekl, co ho trápí, co potřebuje, a z druhé strany aby někdo správně poradil, co mu pomůže. Psychologie tady má velkou důležitost a podporu.Procházkova 303, 541 01 Trutnov
tel. 499 840 092, 499 846 371, 499 811 301
e-mail: zdravstu@szstrutnov.cz
www.szstrutnov.cz
www.zoat.cz