Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Tradiční vánoční koncerty v klášteře se letos kvůli covidu konat nebudou

18. 11. 2020

page.Name
Vánoční období ve Vrchlabí letos bude ochuzeno o svoji velice oblíbenou událost. Kvůli omezením proti šíření koronaviru se totiž neuskuteční tradiční vánoční koncerty smíšeného chrámového sboru, na kterých se v prostorách augustiniánského klášterního kostela vedle koled a pastorel hraje slavná Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Webu Vrchlabinky.cz to potvrdil varhaník a ředitel Základní umělecké školy Karla Halíře ve Vrchlabí Radek Hanuš, který oba koncerty řídí i jako dirigent.

„Letos se vánoční koncerty v podobě, na níž jsou lidé zvyklí, konat nebudou,“ potvrdil Hanuš. „Je sice teoreticky možné, že v dalších týdnech dojde k určitému rozvolnění pravidel a navýšení počtu lidí, kteří se mohou na jednom místě shromáždit, ale i tak tyto počty bude velice omezené. My bychom pak sice v takovém případě mohli na kůru zahrát v omezeném počtu hudebníků například padesáti lidem, ale nebylo by to ono,“ dodává Hanuš s tím, že v tuto dobu už obvykle chrámový sbor a hudebníci pilně zkoušejí program. A to se letos v obvyklém rozsahu kvůli hygienickým opatřením neděje.

Vrchlabský varhaník však nechce milovníky vánoční hudby o poslech tradičních skladeb ochudit. Už nyní proto jezdí po kostelících po okolí, ve kterých nahrává různé skladby, a se svými kolegy plánuje pro potřebu Vánoc nahrát několik koled či úryvků z České mše vánoční a v obvyklý čas vánočních koncertů je zveřejnit na kanálu YouTube, aby si je mohli zájemci doma poslechnout. „Až budeme mít jasno o všech detailech, tak zveřejníme všechny potřebné informace,“ slibuje Hanuš.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří V. Novotný