Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Lockdown č. 3. V Česku bude od neděle platit pátý stupeň systému PES

23. 12. 2020

page.Name
Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to ve středu schválila vláda. Blatný po zasedání kabinetu uvedl, že do 27. prosince budou platit aktuální pravidla. Kabinet umožnil prodej na Štědrý den dopoledne, počet výjimek chce ale minimalizovat. Blatný lidi mimo jiné vybídl, aby oslavili příchod Nového roku v rodinném kruhu.

Účinnost opatření je zatím nastavena do 10. ledna. Kabinet se podle Blatného předtím sejde a vyhodnotí, s jakými opatřeními pokračovat dál. "Vláda rozhodne, jestli je situace taková, že je možno pátý stupeň ukončit, nebo jestli taková není, a budeme muset postupovat jiným způsobem," řekl.

Pátý stupeň PES znamená oproti čtvrté úrovni omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Úředníci by měli v pátém stupni pracovat hlavně z domova a vyřizovat jen nezbytnou agendu. Osobně docházet budou po vánočních prázdninách do škol jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřené mají pak zůstat už pouze mateřské a speciální školy.

S přechodem do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES se od neděle 27. prosince zastaví provoz lyžařských vleků. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Měl by fungovat na principu nedávno schváleného dotačního titulu COVID gastro. 

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Kriegler