Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Prodlouženo. Školy i restaurace zůstanou zavřené minimálně do 20. listopadu

30. 10. 2020

page.Name
Vláda na svém jednání prodloužila do konce nouzového stavu všechna restriktivní opatření proti šíření nového typu koronaviru, která měla skončit 3. listopadu. Po souhlasu Sněmovny nouzový stav prodloužila do 20. listopadu. Restrikce omezují například volný pohyb, otevírací dobu obchodů, restaurací a provozoven služeb. Do 20. listopadu by měly být zavřeny i všechny školy.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) kabinet některé restriktivní opatření upravil. Veřejná shromáždění, u nichž je počet účastníků omezen na 100 osob, se budou moct nyní konat pouze ve vnějších prostorách. Výjimku ze zákazu volného pohybu osob také budou mít studenti zdravotnických škol, kteří cestují za studiem nebo za zkouškami.

Prodloužení nouzového stavu odsune i termín návratu dětí do škol. "V tuto chvíli platí celkové zavření škol do konce nouzového stavu," řekl po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). „Priority návratu do škol jsou z našeho pohledu jednoznačné: pokud to půjde, co nejrychleji se musí do škol vrátit první a druhé ročníky základních škol. Zároveň se budeme snažit o znovuotevření speciálních škol,“ dodal Plaga. Ani on ani ministr zdravotnictví Blatný však nechtěli odhadnout či stanovit termín, kdy by k návratu dětí do lavic mohlo skutečně dojít.

Minimálně do 20. listopadu budou nejspíš uzavřeny i všechny hospody a restaurace a obchody či služby, které jsou zavřeny už nyní. Ministr zdravotnictví Jan Blatný doufá, že po pátečním prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu už nebude nutné žádat o další prodloužení tohoto opatření.

(ČTK, Jiří Štefek)
Ilustrační foto: Michal Kriegler