Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

18°

Zítra

21°

Svátek má

Vládní stop pro školy, restaurace a pití alkoholu na veřejnosti. Kvůli covidu

12. 10. 2020

page.Name
Další opatření v boji proti šíření covidu-19 představila vláda v pondělí v noci. Nově budou od středy 14. října uzavřeny první stupně základních škol, restaurace a bary, zakázáno bude pití alkoholu na veřejnosti, povinné bude nošení roušek na zastávkách veřejné dopravy a shromažďování bude omezené na maximálně šest lidí.

Kromě mateřských škol přejdou od středy všechny školy na distanční výuku. Přestane zároveň platit výjimka sjednaná pro praktické vyučování. "Omlouvám se ředitelům škol a rodičům, kteří jsou v neustálé nejistotě. Ale je to nutné, je to potřeba, je to potřeba udělat rychle Jsem si vědom limitu distančního vzdělávání,“ prohlásil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga na mimořádné tiskové konferenci vlády.

Omezení oznámil v první den, kdy střední školy v trutnovském okrese přešly na online výuku. Polovina dětí na druhém stupni základních škol se ode dneška učila prezenčně, druhá na dálku. Po týdnu se měly střídat. Od středy to bude jinak. S uzavřeným prvním stupněm se zavírají i školní družiny, na základních uměleckých školách končí i výuka jeden na jednoho. Pro děti (do 10 let) zdravotníků, policistů a hasičů by měl výuku zajistit kraj. Do lavic se mají žáci znovu vrátit v pondělí 2. listopadu.

Od středy bude na dva týdny zakázán provoz restaurací, barů a hospod. Jídlo bude možné vydávat pouze okénkem, a to jen do 20 hodin. Výjimku budou mít hotelové restaurace, najednou se v nich ale může najíst maximálně 20 lidí.

Nově je od středy omezeno shromažďování osob, a to na maximálně 6 lidí. Výjimku nemají ani sportovci. Na veřejně přístupných místech je zakázané pití alkoholu. Opatření budou platit do úterý 3. listopadu, kdy má skončit nouzový stav.

Lidé by podle ministra vnitra Jana Hamáčka měli dodržovat zavedená opatření a omezit na minimum sociální kontakty. "Nejlepším receptem je jít do práce, pokud musíte a nemáte home office, z práce, pokud potřebujete jít si nakoupit, a pak zůstat doma,“ doporučil.

V Česku se musí už do září nosit roušky povinně ve vnitřních prostorách, včetně zdravotnických a sociálních zařízení. A také v autobusech a vlacích.

Mezi novinky patří i povinné nošení roušek na zastávkách veřejné dopravy. "Nástupiště, zastávky a přístřešky, které souvisí s nástupem do MHD," uvedl příklad ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Cílem vládních opatření je zabránit dalšímu šíření nákazy covid-19. „Nechceme riskovat scénář alá Izrael nebo Itálie. To rozhodování samozřejmě bylo složité, ale myslím si, že máme jasnou vizi, jak se vrátit do normálu. Jsem přesvědčen, že se nám společně s vámi to podaří a vir porazíme, jako v první vlně,“ oznámil na tiskové konferenci vlády premiér Andrej Babiš.

Pavel Cajthaml
redakce@vrchlabinky.cz
Grafika: Michal Kriegler