Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Zemřel Stanislav Lelek, dlouholetý šéf souboru Krkonošský Horal

12. 10. 2020

page.Name
V pátek 9. října ve věku nedožitých 70 let zemřel Stanislav Lelek, dlouholetý vedoucí a choreograf národopisného souboru Krkonošský Horal, ale i městský zastupitel. Soubor o tom informoval na svých webových stránkách.

"Dlouhá léta Standa nejen vedl náš soubor, učil nás krkonošské tance a písničky, domlouval a organizoval vystoupení, setkání na horských chaloupkách i naši účast na festivalech v cizích zemích, ale také šil kroje, vařil a neúnavně hledal, bádal a pátral v archivech po nových písničkách, lidových zvycích a vůbec všem, co nám nejkrásnějšího zůstalo po našich předcích, krkonošských horalech. Spolu s ním odešel velký kus horalské minulosti, příběhů ze starých časů... ale zůstanou krásné vzpomínky v srdcích všech lidí, kteří kdy hráli, zpívali a tancovali v Horalu nebo jim náš soubor svým uměním dělal radost. Děkujeme Ti Stando, za všechno... a nikdy, nikdy na Tebe nezapomeneme," stojí v oznámení na webu.

Vrchlabský starosta Jan Sobotka ocenil Lelkovy zásluhy o udržení krkonošského folkloru. "Standa byl zcela zapálen pro tuto činnost a já mu za to jsem a budu vděčný. Jemu vděčíme za to, že si stále můžeme připomínat kulturu a tradice našich předků. Bude nám tu moc chybět," prohlásil Sobotka.

(Krkonošský Horal; jš)
Foto: Krkonošský Horal