Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

O dožínkách bude pokřtěn zpěvník Krkonošské písničky od J. V. Kratochvíla

27. 8. 2020

page.Name
Křest zpěvníku Krkonošské písničky od Josefa Václava Kratochvíla ozdobí letošní svátek dožínek, které odstartují v pátek od 16 hodin ve Vrchlabí za čtyřmi historickými domky. Součástí odpoledne bude vystoupení mužského sboru z Dambořic a folklorní muziky Základní umělecké školy Karla Halíře ve Vrchlabí či pásmo krkonošských tanců.

Krkonošské písničky jsou souborem lidových písní z Krkonoš, které si Josef Václav Kratochvíl – první ředitel zdejší Základní umělecké školy - zapisoval v 50. letech minulého století mezi krkonošskými pamětníky a v roce 1975 je připravil k vydání. Soubor skladeb vychází až o 45 let později pod taktovkou současného ředitele ZUŠ Radka Hanuše a zájemci si mohou tento zpěvník zakoupit.

Dožínky jsou ve slovanské lidové kultuře svátek sklizně slavený na konci žní. Mezi dožínkové obyčeje patřily například zvyky spojené s posledním uvázaným snopem obilí. K dožínkám také patřila společná cesta z pole, při které byli účastníci ozdobeni květy a klasy, stejně jako jejich nástroje, a ze stejného materiálu měli i věnce na hlavách. Důležitý byl obzvlášť dožínkový věnec, ponechávaný v domě hospodáře až do jarní setby.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Novák, ZUŠ Karla Halíře