Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Od 1. září budou znovu povinné roušky, v MHD, obchodech i ve školách

17. 8. 2020

page.Name
Roušky jsou zpátky. Od 1. září je bude nutné nosit v hromadné dopravě nebo v budovách, oznámil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Od 1. září zavádíme povinnost plošného nošení roušek ve prostředcích veřejné dopravy včetně meziměstských spojů, stejně tak bude povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech, obchody, obchodní centra, pošty, úřady, a vnitřních hromadných akcí bez ohledu na počet účastníků. Taktéž to bude platit pro vnitřní prostory škol, bavíme se o společných prostorách, to znamená chodby a podobně, nikoliv v rámci jednotlivých tříd," prohlásil Vojtěch po jednání rady vlády pro zdravotní rizika.

Staronové preventivní opatření zavádí vláda v rámci boje s koronavirovou nákazou. „Po létě zhruba dva miliony lidí, což jsou studenti a děti, začnou migrovat do škol, pohybovat se ve veřejných prostorech, v městské hromadné dopravě, v meziměstských spojích, začne být mnohem větší sociální kontakt mezi lidmi. Na toto musíme reagovat preventivním opatřením, a to je nošení roušek,“ zdůvodnil Adam Vojtěch.Ministr školství Robert Plaga chce upřesnit opatření pro školy v úterý dopoledne.

Roušky zatím nejsou povinné v restauracích ani pracovištích. Ministr zdravotnictví ale počítá s tím, že se ještě mohou detaily opatření měnit.


Dál zůstávají v platnosti opatření omezení týkající se počtu osob na hromadných akcích. Uvnitř může být maximálně 500 osob, venku 1000.

Novinkou je zkrácení karantény i izolace u nakažených bez příznaků - z původních 14 dnů na nynějších 10. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler