Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Dobrý skutek. Král roku Aleš Kisý přispěl na auto

20. 9. 2020

page.Name
Král roku Aleš Kisý, coby vítěz hlavní kategorie ankety Cen Trutnovinek za rok 2019, předal v létě symbolicky šek na 20 tisíc korun, který dostal od naší redakce s tím, že peníze může věnovat komukoliv na dobročinné účely. Úřadující handicapovaný mistr světa ve vrhu koulí si pro finanční pomoc vybral vrchlabskou sportovkyni Moniku Rozsypalovou, kterou také život upoutal na invalidní vozík.

Osmatřicetileté paraplegičce se úraz stal před dvaadvaceti lety na zimním stadionu, kde si při pádu na bruslích poranila páteř. Následovaly operace a mnoho rehabilitací. Určitou dobu po nich ještě chodila, zhoršování zdravotního stavu však vyústilo v to, že před sedmi lety se dostala na invalidní vozík.

Monika bydlí sama v malém, částečně zrekonstruovaném bytě, který splácí. Přivydělává si tvorbou výrobků z korálků a cyklovýrobků. Mezi její velké záliby patří sport, hlavně jezdí na handbiku. Je majitelkou puntíkatého dresu pro nejlepšího letošního vrchaře ČR. „Mám ale velký problém dopravovat se na sportovní akce, závody, vlastně problém dostat se kamkoli - lékař, nákupy, kamarádi, výlety... Pokaždé jsem odkázaná na sehnání odvozu, což je často velký problém,“ vysvětluje.

Život by jí usnadnil automobil, a tak v současné době probíhá u organizace Konta Bariéry sbírka na její vůz, kterou se rozhodl podpořit také Aleš Kisý. Aktuálně je vybraná částka 357 497 tisíc korun z půl milionu. „Vím, že život bez auta je pro vozíčkáře doslova průser,“ nechal se slyšet trutnovský paralympionik, a pak jen kroutil hlavou, když mu Monika vypravovala, jak třeba jezdí na vozíku po Vrchlabí na nákupy.

Oba o sobě věděli, ale doposud se znali jen přes Facebook a tváří tvář se poprvé poznali až teď. Během našeho krátkého setkání přišla řeč samozřejmě na sport, Monika byla například den po 22 kilometrů dlouhém závodě s převýšením přes tisíc metrů z Hrabačova na Zlaté návrší. Aleš vyzvídal informace o automobilu a předával svoje poznatky i kontakty, včetně toho na lékaře, který by Monice mohl vyřešit její problémy s ramenem. Bohužel, sužuje ji i braniční kýla. Původně jsme tuto menší charitativní chvilku plánovali na červencový závod Hajnická 12, kde měl Aleš moderovat a Monika závodit, ale letošní ročník byl kvůli koronavirové krizi zrušen.

Pro připomenutí. Vítězka prvního ročníku naší ankety běžkyně Eva Vrabcová Nývltová věnovala deset tisíc korun manželům Moravcovým, kteří vychovávají tři děti, z nichž dvě trpí autismem. A druhou polovinu poslala na konto rodině Čihákových a jejich malé Rebečce. Ta se narodila s nevyléčitelnou nemocí motýlích křídel. Král roku 2018 a muzikant Lukáš Červený se zase rozhodl finanční částkou podpořit kapelu The Tap Tap, která je složená ze studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu trpícím nějakým handicapem.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz