Pondělí

24. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Přetahovaná Sobotka x Dědek pokračuje. Rozvoj zóny Lánovská zůstává u ledu

25. 9. 2020

page.Name
Přestože minimálně již od roku 2014 vedení města Vrchlabí slibuje rozvoj zóny Lánovská (a zdejší zastupitelstvo si to dokonce dalo do dvou programových prohlášení po volbách v roce 2014 a 2018), zůstane obrovská plocha o rozloze mnoha desítek tisíc metrů čtverečních mezi kompostárnou a areálem správy a údržby silnic zřejmě ležet ladem i v nejbližších následujících letech.

Zastupitelé totiž na svém středečním zasedání odmítli nabídku podnikatele Petra Dědka a jeho společnosti D+D, aby město odkoupilo jeho pozemky v dané lokalitě. Dědkovy pozemky jsou přitom významnou součástí dané lokality a jsou obklopeny pozemky města. Kromě města Vrchlabí a Dědka pak už žádný jiný subjekt v dané lokalitě pozemky nevlastní. Celé jednání však ovlivňují vzájemné nevraživé vztahy mezi Dědkem a starostou Janem Sobotkou (Zvon) a dalšími vedoucími představiteli vrchlabské radnice. A ty jsou nyní zřejmě překážkou pro jakýkoliv posun vpřed.

Dědkova společnost D+D nabídla radnici téměř 22 tisíc metrů čtverečních pozemků z hodnotě 1000 korun za metr, což je dohromady téměř 22 milionů korun. Zastupitelé k tomu však hlasy všech přítomných zástupců koaličních stran Zvon a Volba pro město přijali tříbodové usnesení, ve kterém takto postavenou nabídku odmítli. Zástupci opozičního hnutí Vrchlabí do toho! se zdrželi hlasování.

Nicméně hned v prvním tohoto bodu usnesení zastupitelé Zvonu a Volby pro město uložili vedení města, aby pokračovalo v jednáních s D+D. Ve třetím bodě pak doporučili tuto lokalitu rozvíjet, a to dokonce i v případě, že se do budoucna s Dědkem nedomluví na případné další spolupráci či společném projektu. V takovém případě by se zóna vybudovala pouze v omezené velikosti na městských pozemcích. „Pokud by k této variantě došlo, k otevření zóny dojde nejdříve za dva roky, protože je potřeba počítat alespoň s jedním rokem na přípravu pozemků,“ uvedl pro web Vrchlabinky.cz starosta Jan Sobotka. Podnikatel Petr Dědek v reakci označil takový návrh za hloupost. „V takto omezené míře by to nedávalo smysl, to by nebyla žádná zóna. Já opakuji, že s městem nic dělat nebudu, protože je to pro mě nedůvěryhodný partner. Proto jsem mu pozemky nabízel ke koupi. Situace je taková, že pokud si nekoupí moje pozemky, žádná zóna tam prostě nebude. Jako nejlepší řešení – pokud si to nekoupí město - bych považoval, kdyby se tu objevil někdo třetí, který by si koupil moje i městské pozemky,“ prohlásil Dědek.Během diskuse k tomuto bodu padl i návrh, aby zastupitelstvo naopak nabídlo městské pozemky za stejných cenových podmínek Dědkovi. K hlasování o tomto bodu pak nakonec nedošlo. „Připadlo mi to zbytečné, když jsme kdysi stejné pozemky Petru Dědkovi nabízeli za 350 korun za metr a on to odmítl s tím, že tato cena je vysoká. Na druhou stranu v dané situaci jsme byli tímto návrhem zaskočeni a já osobně si nemyslím, že by se město chtělo těchto pozemků zbavit,“ uvedl Sobotka. Petr Dědek však v reakci potvrdil, že mu město kdysi zmíněné pozemky nabídlo, ale celkové podmínky pro něj byly nepřijatelné. „Jejich součástí bylo například vybudování připojení na veřejnou komunikaci či vybudování kruhového objezdu. Což by byly další náklady v řádu desítek milionů korun,“ dodal Dědek.

Jednání k celému bodu bylo značně emotivní. Do rozpravy se totiž přihlásil majitel místní realitní kanceláře - EVROPA realitní kancelář - Lukáš Gašpar, který přítomné informoval o tom, že zablokovaná situace okolo celé zóny je brzdou rozvoje Vrchlabí s tím, že pozemky jsou pro rozvoj města nesmírně strategické. Lukáš Gašpar je šestým rokem členem majetkové a bytové komise města Vrchlabí a podle jeho slov se poprvé v této komisi řešilo takto významné a strategické rozhodnutí a právě proto přišel na jednání zastupitelstva, aby na celou situaci vznesl reálný a profesionální pohled. Uvedl, že vzhledem k jeho profesi ví a registruje nemalou poptávku po této lokalitě ze strany klientů, kteří mají o podnikání ve Vrchlabí zájem. Následně se jal na podkladu obvyklých cen pozemků vypočítávat budoucí ceny komerčních pozemků pro investory či firmy v této lokalitě. Jeho vystoupení bylo hlasitě přerušováno posměšky a výkřiky některých zastupitelů, kteří poukazovali na to, že prezentované ceny jsou nereálné.V diskusi se vyjádřil i starosta Jan Sobotka, který Gašparovi vyčetl, že nechápe, proč právě on, který kandidoval do městského zastupitelstva za TOP 09 podporuje projekt ANO. Na doplňující dotaz webu Vrchlabinky.cz starosta dodal, že si je vědom toho, že reakce vůči Gašparovi byla ze strany zastupitelstva tvrdá, ale byla způsobena tím, že makléř prezentoval zcela mylná čísla. „Pokud se bude město chovat jako dobroděj, tak v budoucnu nebudeme mít prostředky na jeho rozvoj. Určitě nechceme vydělat na všem, řadu věcí ve městě dotujeme, ale chováme se přiměřeně,“ uvedl Sobotka. „Ohrazuji se proti tomu, že bych byl zaprodanec ANO nebo pana Dědka. Vystoupil jsem tam jako majitel největší realitní kanceláře v regionu a především a jako občan trvale žijící ve Vrchlabí, který ví, že o lokalitu je zájem, a stojím si za tím, že cena, kterou nabízela městu společnost D+D, je reálná,“ ohradil se Gašpar. „Mrzí mě, že jsme od pana starosty slyšeli jen samé důvody, proč ne, ale v takové situaci, bych pak čekal konstruktivní přístup a hledání cesty, kdy by to bylo možné, a to především tehdy, kdy na můj dotaz: Zda je ve městě jiná podobná lokalita s možností rozvoje podobného charakteru, bylo odpovězeno, že není. V této situaci by tedy přístup měl být proaktivní a zastupitelé by se měli snažit najít řešení, jak lokalitu Lánovská, vyřešit,“ dodal Gašpar.

O tom, že neexistence zóny na Lánovské ulici je překážkou pro rozvoj malého a středního podnikání ve Vrchlabí jsou přesvědčeni i další vrchlabští podnikatelé. „Lokalita Lánovská je pro komerční zónu z pohledu velikosti i polohy vhodná. Většinový vlastník je město Vrchlabí, a pokud chce mít město vliv na podobu této zóny a rychle ji vybudovat, mělo by se stát jediným vlastníkem. Nabídnutou cenu za m2 považuji za přijatelnou i se zohledněním možnosti využít pouze 3/4 této plochy. Vybudování celé lokality přinese nová a především pestrá pracovní místa i služby. Náklady na infrastrukturu se pohybují cca na 1/3 nákladů plánovaného aquacentra. Město Vrchlabí dobře dbá na vzhled města a tato část revitalizaci potřebuje,“ říká například David Skrbek, majitel společnosti Autokšeft.Budoucí rozvoj celé oblasti tak zůstává stále ve hvězdách. Na středečním jednání zastupitelstva se situace neposunula ani o píď, nicméně je jisté, že bez dohody města a společnosti D+D na vzájemné koexistenci nebo nalezení společného partnera pro realizaci celé zóny zůstává její budoucnost u ledu. A to přesto, že zastupitelstvo slibuje občanům řešení tohoto problému minimálně již šest let.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek, Jiří V. Novotný, archiv Lukáše Gašpara