Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Další očkovací centrum ve Vrchlabí nebude. Kvůli nedostatku vakcín

10. 3. 2021

page.Name
Úvahy o zřízení dalšího očkovacího centra ve Vrchlabí, které mělo vzniknout v prostorách Kulturního domu Střelnice nebo zimního stadionu, berou za své. Na vině je omezené množství vakcín, které do Vrchlabí míří a jež je pro nejbližší období přislíbeno. Vyplynulo to z informací, které na středečním zasedání městského zastupitelstva prezentoval ředitel Nemocnice Vrchlabí Michal Mrázek. V tomto zdravotnickém zařízení ale bude očkování probíhat i nadále.

Ředitel nemocnice i starosta Vrchlabí Jan Sobotka (ZVON) uvedli, že o zřízení dalšího očkovacího centra začali uvažovat v případě, že by se podařilo zajistit velké množství vakcín, které by umožnilo očkovat alespoň tisíc lidí denně. Tolik dávek však do Vrchlabí v nejbližších dnech, ale i týdnech nezamíří. Michal Mrázek uvedl, že má na měsíc duben přislíbeno z Královéhradeckého kraje zhruba 4000 dávek. „Když se to přepočte počtem pracovních dní, ale i všech dní v měsíci, tak to je množství, které zvládneme úplně v pohodě proočkovat u nás,“ uvedl ředitel nemocnice.

Při úvahách o zřízení nového očkovacího centra se nejvíce hovořilo o prostorách Střelnice. Přeměna jeho sálu na očkovací centrum by si však vyžádala nemalé investice, například do podlahové krytiny nebo splnění požadavku, že do jednotlivých očkovacích koridorů by musela být přivedena teplá voda. „Celkové náklady na rozjezd tohoto zařízení včetně personálu by si vyžádaly investici 260 tisíc korun,“ uvedl Mrázek. „Při omezeném množství dávek to ani nedává smysl, abychom to postavili a fungovalo to jen týden nebo dva,“ uvedl starosta Jan Sobotka.

Množství dávek, které do Vrchlabí a pro obyvatele obcí, pro něž je Vrchlabí obcí s rozšířenou působností, v letních měsících dorazí, nedokázal Mrázek zatím odhadnout. Je tedy pravděpodobné, že se na všechny zájemce o očkování v letošním roce nedostane. Ředitel též vyloučil možnost, že by si lidé – kteří nepatří do skupiny, jež je a v nejbližší době bude očkována - dávku vakcíny mohli koupit, například kvůli plánované dovolené. „To by se celý systém zhroutil, to by byl totální chaos,“ uvedl Mrázek.

Podle něj bylo ve vrchlabské nemocnici dosud aplikováno okolo 1700 dávek od společnosti Pfizer, přičemž 670 osob už dostalo i druhou dávku. Od 12. února probíhá vakcinace i vakcínou od firmy Astra Zeneca a té bylo dosud aplikováno 880 dávek.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabínky.cz
Ilustrační foto