Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Dubnové Vrchlabinky přináší pestré čtení o divadle, sexu i krkonošské kuchyni

31. 3. 2021

page.Name
Ne, to není apríl! Ve čtvrtek 1. dubna vycházejí dubnové Vrchlabinky a čtenáři se mohou na 32 stranách těšit na pestré čtení na přicházející jaro. A to své si v nich najdou opravdu všichni. Dubnové Vrchlabinky se věnují divadlu, krkonošské kuchyni, sexu v době covidové, ale i aktivitami místních nadšenců.

Snad celé Vrchlabí vždy chodilo na revue Tanečního studia Oliver. Mezi desítkami účinkujících velkou pozornost pokaždé nepochybně poutala Eva Jirková. Jako jedna z mála na prknech, která znamenají svět, zůstala a je jim věrná dodnes. Odstěhovala se do Brna, vystudovala JAMU a na prknech Městského divadla Brno ztvárnila desítky rolí plných zpěvu, tance a mistrovského herectví. Dnes už se tato kdysi okatá slečna jmenuje Eva Studénková, je to elegantní máma od tří dětí, žije na vsi u Brna, ale do Krkonoš stále ráda jezdí. Máme ji na titulní straně nových Vrchlabinek a Eva nám poskytla velký a otevřený rozhovor o tom, jak náročné je prosadit se v tomto náročném, ale krásném řemesle.

Během covidového lockdownu jsou zavřené restaurace, ale i školy či školky. Děti jsou doma a s nimi často i jejich rodiče. Každý den pak dopoledne zaznívá obvyklá otázka „co bude dnes k obědu?“. Mnohé už z ní postihuje zoufalství, protože maminky nevědí, co stále vařit. Máme proto jeden tip, a tím je návrat k tradičním krkonošským receptům. Nově je sesbírala spisovatelka Danka Šárková a vydala ve své nové knize „Krkonošská kuchařka“. V rozhovoru pro nové Vrchlabinky autorka hovoří nejen o tom, jak sbírala jednotlivé recepty a jak se zdejší kuchyně zdravá, ale nahlédli jsme i pod pokličku jejího spisovatelského umění.

A teď si držte klobouky. Nové Vrchlabinky zabrousily i do vod, které je až dosud poněkud míjely, a věnují se sexu. Rozhovor do nich totiž poskytla známá sexuoložka Hana Fifková, která svoje dětství a pubertu prožila v Jilemnici. Hovoří bez příkras o tom, jak covid ovlivnil sexuální život dospělých, ale zabývá se i tím, jak stále více mladých lidí místo partnerského života volí autoerotiku u počítače. Autorka rozhovoru Gabriela Jakoubková splnila redakční zadání do posledního puntíku. Ptá se otevřeně a zmiňuje témata, nad kterými mnozí klopí zrak.

Z dalšího obsahu určitě nepřehlédněte rozhovor s truhlářem Janem Hawlem, který zkrášluje okolí svého domova v Hartě, informace o zápisech do mateřských školek nebo tradiční sloupek Veroniky Štefkové Na pokec.

Nové Vrchlabinky jsou tady. Ve čtvrtek 1. dubna ráno je vyzvedneme v trutnovské tiskárně a během dopoledne je rozvezeme na tradiční odběrná místa do firem, ale i trafik a obchodů, které jsou i v těchto dnech stále otevřeny.

Vážení čtenáři, přejeme vám krásné a inspirativní čtení a příjemné prožití začátku jara.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz