Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Jan Sobotka: Vrchlabí letos vydá na investice včetně bazénu 134 milionů

9. 3. 2021

page.Name
Ve středu 10. března se od 16 hodin uskuteční na zámku zasedání vrchlabského zastupitelstva. Jeden ze stěžejních bodů jednání bude rozpočet města na letošní rok. Jeho podobu ovlivnila a nejspíš ještě ovlivní pandemie koronaviru a z ní plynoucí výpadky příjmů, ale také zahájení výstavby bazénu.

Podle materiálů pro zastupitelstvo, které jsou zveřejněny na webu města, plánuje město Vrchlabí v letošním roce rozpočtové příjmy 381,54 milionu korun a výdaje 444,19 milionu korun. Schodek rozpočtu tak bude činit 62,65 milionu korun a bude způsoben především tím, že město zahájí výstavbu bazénu. Na tuto investici má však město naspořeny prostředky z minulých let na zvláštním účtu.

„Na výstavbu bazénu se letos počítá s částkou 60 milionů korun. Celková částka na investice města včetně bazénu je v letošním roce navržena na necelých 134 milionů korun,“ uvedl pro web Vrchlabinky.cz starosta Jan Sobotka (ZVON).

Starosta přiznal, že do přípravy rozpočtu na letošní rok zasáhl koronavirus, který sníží příjmy státu a potažmo i obcí či krajů. „Rozpočet se skládá již od října předešlého roku a je finalizován těsně před jeho zveřejněním. Tento rozpočet je aktuální ke dni 18. únoru 2021. Daňové příjmy jsme navrhli z důvodu opatrnosti na spodní hranici predikcí. Predikce využíváme z ministerstva financí, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, kteří zveřejňují daňovou kalkulačku. Konkrétně jsme daňové příjmy proti skutečnosti loňského roku ponížili o 19 milionů korun. Proti původnímu rozpočtu roku 2020 byly sníženy dokonce o 33 milionů korun. Snažíme se být opatrní, odhadujeme příjmy radši nižší,“ uvedl Sobotka.

Jan Sobotka nechtěl předjímat, zda by v případě zhoršení ekonomické situace došlo k dalšímu výpadku příjmů a případnému zastavení některých investic. „Investice se plánují dlouhodobě. Důležité je také načasování v průběhu roku nebo let. Například silnice nelze dokončovat v zimním období. Myslím, že letošní investice nebude nutné krátit, protože město má dostatečné finanční rezervy. Kdyby k tomu mělo dojít, budou to investice, na které ještě nebudou podepsány smlouvy, nebo nebudou zahájeny,“ uzavřel vrchlabský starosta.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří V. Novotný