Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

ŠKODA AUTO podporuje vzdělávání na Vrchlabsku i v době pandemie

16. 3. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Tisíce žáků a žaček už měsíce komunikují se svou školou jen prostřednictvím počítačů. A konec je stále v nedohlednu. Distanční výuka se stala velkou výzvou pro řadu rodin a společnost ŠKODA AUTO, pro kterou je podpora vzdělávacích aktivit dlouhodobou prioritou, se proto neváhala zapojit do pomoci dětem i dospělým prostřednictvím několika zajímavých aktivit.

Automobilka například podpořila nákupem IT vybavení děti ze znevýhodněných rodin nebo motivovala dívky základních škol ke studiu technických oborů. Pro posluchače vrchlabské Virtuální Univerzity třetího věku zase uspořádala interaktivní online kurzy dopravní bezpečnosti, které se vysílaly přímo z dílny týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti společnosti ŠKODA AUTO. Pojďme se na jednotlivé projekty podívat podrobněji.

Více dívek v technickém vzdělávání
Pět odbornic z nejrůznějších výrobních útvarů vrchlabského závodu se na konci ledna podělilo o své pracovní zkušenosti a svoje působení v převážně mužském pracovním kolektivu s žákyněmi 8. a 9. tříd místních základních škol. Cílem bylo motivovat je ke studiu technických oborů. Setkání, které bylo záměrně načasováno několik týdnů před podáváním přihlášek na střední školy, proběhlo online a zúčastnilo se ho celkem 106 dívek ze základních škol náměstí Míru a Školní ve Vrchlabí.

Studentky, které se po skončení prezentací neváhaly zapojit do debaty, se nejvíce zajímaly o možnosti stáží i brigád a také se ptaly na individuální zkušenosti z práce v prostředí výroby. Na online setkání mají organizátoři pozitivní reakce od samotných posluchaček i vedení škol, a rádi by proto pokračovali s podobným konceptem i na dalších školách v regionu.

Zdárný průběh akce i zájem ze strany studentek o jejich možné uplatnění v závodě ŠKODA AUTO potěšilo vedoucího vrchlabského závodu Ivana Slimáka. „Cílem celé akce, která tematicky navazuje na tzv. Girls Days a jež každoročně pořádá Střední odborné učiliště strojírenské ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi, bylo představit dívkám vybrané ženské kolegyně našeho závodu na nejrůznějších zajímavých pozicích, a motivovat je tím ke studiu technických oborů,“ uvedl vedoucí závodu ŠKODA AUTO ve Vrchlabí Ivan Slimák.

IT vybavení pro děti ze znevýhodněných rodin celého regionu
Vedle setkání se studentkami také ŠKODA AUTO podpořila v době distančního vzdělávání děti ze znevýhodněných rodin tím, že jim nakoupila potřebné IT vybavení. V celém projektu spojila své síly s obecně prospěšnou organizací WOMAN FOR WOMAN, a zajistila tak IT vybavení pro žáky základních škol ze dvou desítek znevýhodněných rodin z Vrchlabí, Horní Branné nebo Mříčné. Zástupci obdarovaných škol tuto pomoc s velkými díky uvítali. „Získali jsme notebook pro dítě ze sociálně slabší rodiny. Velice nám to pomohlo a rádi bychom tímto chtěli poděkovat společnosti ŠKODA AUTO i organizaci WOMAN FOR WOMAN za jeho poskytnutí,“ uvedla Jiřina Kosová, ředitelka Základní a Mateřské školy v Mříčné.

Online vzdělávání seniorů v bezpečí jejich domova
Ve spolupráci s vrchlabským konzultačním střediskem Virtuální Univerzity třetího věku pak vrchlabský závod uspořádal online kurzy dopravní bezpečnosti, které se vysílaly živě přímo z dílny Týmu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO. Koordinátoři univerzity ocenili fakt, že umožnili seniorům dále se vzdělávat v zajímavých tématech, a to i přesto, že většina vzdělávacích aktivit byla kvůli pandemii už na podzim pozastavená. Čtyři prakticky zaměřené kurzy se věnovaly především prevenci a nejrůznějším trendům ve vývoji bezpečnosti automobilů. Na začátku roku 2021 byl kurz zakončen testem znalostí, za který mohou účastníci získat certifikát. „Odborníci s pomocí unikátních videí i názorných ukázek předvedli, co se děje během nehody a jak jsou poznatky z nehod přenášeny do vývoje nových automobilů. Účastníci také získali informace o funkci a správném použití bezpečnostních prvků nebo jak lidské tělo chránit před vnitřními zraněními. Na řezech automobilů si také mohli prohlédnout konstrukci bezpečnostních prvků ve vozech ŠKODA,“ řekl Robert Šťastný, člen týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO. Všechny přednášky proběhly v přímém přenosu, a experti proto mohli ihned reagovat na dotazy posluchačů.

Foto: ŠKODA AUTO