Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Václav Klaus porušil lockdown Trutnovska, přestupek řeší ve Vrchlabí

11. 3. 2021

page.Name
Bývalý prezident Václav Klaus, který v minulosti opakovaně porušil vládní protikoronavirová opatření, si koleduje o další tučnou pokutu. Tentokrát kvůli tomu, že v době lockdownu trutnovského okresu (který platil od 12. do 28. února) pobýval v Černém Dole, kde má byt. Zprávu jako první přinesl web Seznam Zprávy. Podle zjištění serveru Vrchlabinky.cz proběhne přestupkové řízení ve Vrchlabí.

Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová serveru Seznam Zprávy řekla, že její úřad podnět předal Městskému úřadu v Trutnově. „Jednalo se o informaci, že pan exprezident porušil usnesení vlády návštěvou uzavřeného okresu,“ uvedla Jágrová. „K nám do Trutnova ale nic nedorazilo,“ uvedl pro Vrchlabinky.cz tajemník trutnovského Městského úřadu Jan Seidl. Celá záležitost totiž místo Trutnova doputovala do Vrchlabí, které je pro Černý Důl obcí s rozšířenou působností. „Ano, podnět dorazil. Máme ho tu od úterý,“ potvrdil tajemník Městského úřadu ve Vrchlabí Pavel Řehák.

Hygiena na porušení vládního nařízení ze strany exprezidenta přišla proto, že se Klaus nakazil koronavirem a hygienici zjišťovali, s kým se stýkal. Od ochranky se následně hygienici dozvěděli, že byl v Černém Dole. Podle Klausova mluvčího Petra Macinky si však bývalá hlava státu sehnala všechny potřebné dokumenty i výpis z katastru, aby mohl do své nemovitosti odjet. Prošel také policejní kontrolou.

Ve Vrchlabí se nyní rozeběhne s Václavem Klausem přestupkové řízení. „Začne se to řešit. Jak dlouho toto řízení bude trvat, teď nedokážu odhadnout, protože zde proběhne prokazování a druhá strana nepochybně bude vznášet námitky či podávat vysvětlení,“ uvedl vrchlabský tajemník Řehák.

Václav Klaus dostal nedávno pokutu za veřejné vystoupení bez roušky. Zaplatit má 10 tisíc korun, podal však proti rozhodnutí odpor. Porušení vládních protiepidemických nařízení se Klaus dopustil loni 28. října před Obecním domem v Praze, rez roušky pak přišel i na oslavy 17. listopadu na Národní třídě.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: ČT24