Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Poznej sousedy s handicapem – pěstuj s nimi zahradu!

10. 4. 2021

Poznej sousedy s handicapem – pěstuj s nimi zahradu! 4 snímků
Sociální rehabilitace Spirála vrchlabské Diakonie pomáhá sedmnácti lidem s mentálním postižením a fyzickým handicapem, kteří si přejí zapojit se do běžného života a osamostatnit se tak, aby získali bydlení, práci a také přátele. Aby to zvládli, potřebují specializované nácviky, respekt k jejich odlišnosti a podporu jejich okolí.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vytvořit komunitní terapeutickou zahradu v centru Vrchlabí v ulici Českých bratří. Jedná se o prostor, ve kterém se při pěstování zeleniny a společenských akcích propojí svět lidí s handicapem a bez něj. Prostor, kde pomocí přírodních prvků rozvinou osoby s handicapem klíčové dovednosti pro život.

V létě 2020 terapeutickou zahradu společně s architektkou plánovali jak klienti s handicapem, tak sociální pracovníci, členové místních spolků a lidé bydlící v okolí. Máme tak návrh zahrady, který zohledňuje potřeby zúčastněných stran. Na podzim jsme náš sen o zahradě začali zhmotňovat. Proběhly první terénní úpravy, vyřezání přerostlých keřů, výsadba stromu a usazení vyvýšených záhonů. S tím vším vrchlabské Diakonii dobrovolnicky pomohli členové Junáka, evangelického sboru a největší díl práce pak odvedli zaměstnanci vrchlabského závodu ŠKODA AUTO. Za to všem patří velké díky!

A co bude dál? Během tohoto roku plánujeme vytvořit ze zahrady zelenou oázu, která bude obhospodařována bez chemie – přírodními principy, začneme realizovat terapie s handicapovanými a zároveň otevřeme zahradu pro veřejnost. Buďte součástí příběhu terapeutické zahrady a pomozte nám dobrovolnickou výpomocí anebo příspěvkem v kampani na https://www.donio.cz/TerapeutickaZahrada. Za každou korunu od dárců na Donio nám Škoda Auto přispěje další korunu až do výše 100 tis. Kč! Děkujeme za podporu!

Tomáš Hawel
Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí