Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Nový depozitář muzea za 113 milionů pojme desítky tisíc sbírkových předmětů

19. 5. 2021

Nový depozitář muzea za 113 milionů pojme desítky tisíc sbírkových předmětů 3 snímků
Krkonošské muzeum Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) dnes v Hořejším Vrchlabí slavnostně otevřelo nový depozitář. Do moderní budovy se vejdou desítky tisíc sbírkových předmětů. Stavba vyšla na 113 milionů korun.

Doklady o vývoji Krkonoš a o životě v regionu. To jsou sbírkové předměty, které muzeum uchovává. V minulosti ale nebyly pro desítky tisíc z nich potřebné podmínky k uložení. Nový depozitář vybudovaný s podporou evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu už nové standardy splňuje.

„Všechny pobočky Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí, v Jilemnici a Pasekách nad Jizerou dosud používaly k uložení sbírek vlastní depozitáře v prostorách daného muzea, ale i v pronajaté prostory. Tyto depozitáře nebyly vždy ideálním místem skladování cenných dokladů života v Krkonoších a hlavně nedostačovaly kapacitou rozrůstajícím se sbírkám jednotlivých pracovišť,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Nový depozitář je v místě bývalého skladu. Stará budova byla rekonstruována. Vzniklo v ní nové konzervátorské a digitalizační pracoviště. Přízemí je určené k práci se sbírkami - prostor pro příjem nových sbírkových předmětů, jejich očistu a první konzervační zásahy.

V patře je badatelna, zázemí pro kurátory jednotlivých podsbírek a depozitáře. „Hlavní část depozitářů je umístěna v nově zbudovaném třípodlažním objektu, který je se stávající budovu propojen. Nové depozitáře jsou vybaveny klimatizací, která reguluje teplotu a vlhkost a umožňuje tak dodržovat předepsané hodnoty pro uložení sbírkových předmětů,“ oznámil mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Náročné stěhování sbírek do nového depozitáře z pracoviště ve Vrchlabí už proběhlo v minulých týdnech. V létě budou přemístěny i sbírky z ostatních pracovišť. „V depozitáři bude umístěno více než 40 tisíc inventárních čísel, přičemž jedno IČ může náležet i celému souboru předmětů,“ upřesnil Drahný.

Dnešního slavnostního otevření depozitáře se zúčastnil také ministr životního prostředí Richard Brabec. „Parky jsou pro nás výkladními skříněmi nejenom z pohledu ochrany přírody, ale dochovávají i naše prostředí kulturní a historické. A depozitář, stejně jako dobrá spolupráce s obcemi, k ochraně těchto hodnot pomůže. Nechť tedy depozitář dobře slouží!” uvedl ministr.

Společně s ním slavnostně přestřihl pásku nového depozitáře senátor a vrchlabský starosta Jan Sobotka. „Krkonoše mají krásnou a jedinečnou přírodu. Stejně tak cenná je i kultura a dědictví našich předků. Jsme rádi, že zde máme Krkonošské muzeum, které pečuje o zachování tohoto dědictví,“ řekl.

(pac, tz-rad)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Správa KRNAP