Neděle

26. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Nový depozitář muzea za 113 milionů pojme desítky tisíc sbírkových předmětů

19. 5. 2021

Nový depozitář muzea za 113 milionů pojme desítky tisíc sbírkových předmětů 3 snímků
Krkonošské muzeum Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) dnes v Hořejším Vrchlabí slavnostně otevřelo nový depozitář. Do moderní budovy se vejdou desítky tisíc sbírkových předmětů. Stavba vyšla na 113 milionů korun.

Doklady o vývoji Krkonoš a o životě v regionu. To jsou sbírkové předměty, které muzeum uchovává. V minulosti ale nebyly pro desítky tisíc z nich potřebné podmínky k uložení. Nový depozitář vybudovaný s podporou evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu už nové standardy splňuje.

„Všechny pobočky Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí, v Jilemnici a Pasekách nad Jizerou dosud používaly k uložení sbírek vlastní depozitáře v prostorách daného muzea, ale i v pronajaté prostory. Tyto depozitáře nebyly vždy ideálním místem skladování cenných dokladů života v Krkonoších a hlavně nedostačovaly kapacitou rozrůstajícím se sbírkám jednotlivých pracovišť,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Nový depozitář je v místě bývalého skladu. Stará budova byla rekonstruována. Vzniklo v ní nové konzervátorské a digitalizační pracoviště. Přízemí je určené k práci se sbírkami - prostor pro příjem nových sbírkových předmětů, jejich očistu a první konzervační zásahy.

V patře je badatelna, zázemí pro kurátory jednotlivých podsbírek a depozitáře. „Hlavní část depozitářů je umístěna v nově zbudovaném třípodlažním objektu, který je se stávající budovu propojen. Nové depozitáře jsou vybaveny klimatizací, která reguluje teplotu a vlhkost a umožňuje tak dodržovat předepsané hodnoty pro uložení sbírkových předmětů,“ oznámil mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Náročné stěhování sbírek do nového depozitáře z pracoviště ve Vrchlabí už proběhlo v minulých týdnech. V létě budou přemístěny i sbírky z ostatních pracovišť. „V depozitáři bude umístěno více než 40 tisíc inventárních čísel, přičemž jedno IČ může náležet i celému souboru předmětů,“ upřesnil Drahný.

Dnešního slavnostního otevření depozitáře se zúčastnil také ministr životního prostředí Richard Brabec. „Parky jsou pro nás výkladními skříněmi nejenom z pohledu ochrany přírody, ale dochovávají i naše prostředí kulturní a historické. A depozitář, stejně jako dobrá spolupráce s obcemi, k ochraně těchto hodnot pomůže. Nechť tedy depozitář dobře slouží!” uvedl ministr.

Společně s ním slavnostně přestřihl pásku nového depozitáře senátor a vrchlabský starosta Jan Sobotka. „Krkonoše mají krásnou a jedinečnou přírodu. Stejně tak cenná je i kultura a dědictví našich předků. Jsme rádi, že zde máme Krkonošské muzeum, které pečuje o zachování tohoto dědictví,“ řekl.

(pac, tz-rad)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Správa KRNAP