Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Jak postihla nová vlna pandemie covidu vrchlabské základní školy?

25. 11. 2021

page.Name
Pandemie covidu, která v posledních dnech opět nabírá na intenzitě, už poznamenala výuku na vrchlabských základních školách. Aktuálně jsou v karanténě a tudíž na on-line výuce desítky žáků. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol pro web Vrchlabinky.cz.

V současné době máme v karanténě jednu třídu na 2. stupni. Zprávu z krajské hygieny jsme obdrželi ve včera večer, ode dneška (tj. čtvrtka 25. listopadu) tedy plynule přechází celá třída na on-line výuku,“ uvedl ředitel základní školy ve Školní ulici na Liščím kopci Jaroslav Pleva. „Co se týká pondělního celoplošného testování antigenními testy, tak z cca 550 žáků byl jeden pozitivní výsledek na 1. stupni. Pozitivní žák je v karanténě a čekáme na další pokyny hygieny,“ dodal Pleva.

Základní škola na Náměstí míru má s výskytem covidu mezi svým žactvem o poznání bohatší zkušenosti. „Dá se říct, že první větší vlnu v tomto školním roce jsme již zaznamenali. Zdrojem rizikových kontaktů s osobou, která má laboratorně potvrzenou diagnózu Covid-19, bylo v druhé polovině října pár volnočasových aktivit našich žáků. První vyhlášení karantény se týkalo jedné třídy druhého stupně. Další případ již zasáhl sedm tříd napříč ročníky, ale mnohdy šlo jen o jednotlivce ze třídy. Rizikový kontakt ze začátku listopadu, tentokrát již z výuky, nám poslal do karantény více než 80 žáků převážně z druhého stupně. Dva rizikové kontakty, také ze začátku listopadu, znamenaly karanténu pro dalších 80 žáků,“ říká ředitel školy Petr Jindřich.

Pravidla pro nařizování karantény pro žáky ve školách jsou oproti minulému roku jiná. „Ve výsledku to pro nás znamená, že část třídy je v karanténě a část ve škole. Zpět do výuky se pak třída nevrací jako celek, ale žáci jednotlivě po absolvování všech karanténních opatření. Organizační řešení nastalé situace a zajištění prezenční i distanční výuky oběma skupinám je pak mnohem náročnější,“ doplnil Petr Jindřich s tím, že díky „rychlé reakci a dodržování všech hygienických i dalších opatření se karanténa k dnešnímu dni již týká u nás ve škole pouze jednotlivých žáků“.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek, Jiří Novák, Petr Ticháček