Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Starosta Jan Sobotka o projektu Trepka: Budou to spíš domy k rekreaci

11. 11. 2021

page.Name
Vrchlabí chce v příštím roce prodat svoje pozemky v lokalitě Kalvárie pro realizaci projektu átriových domů pod jménem „Trepka“. Svůj záměr deklarovalo i na zářijovém zasedání městského zastupitelstva. Za metr pozemku město požaduje od developera minimálně 4 000 korun. Starosta Jan Sobotka (ZVON) uvedl, že je nyní těžké odhadnout, kolik jeden takový dům bude stát. Připustil ale, že takto naprojektované domy budou vhodnější spíš pro rekreaci než pro trvalé bydlení. Zároveň zdůraznil, že město může od realizace celého projektu ustoupit.

Město Vrchlabí zveřejnilo svůj zájem prodat za účelem investorské výstavby svoje pozemky v lokalitě Kalvárie. O jakou souhrnnou velikost pozemků se jedná?
Jedná se o výměru 4 201 m2. Jde o záměr vybudovat na části území kvalitní architektonické dílo. Tento pozemek je dokola ohraničen komunikací a je pro stavbu individuálních rodinných domků nevhodný, navíc by se tam vešly jen čtyři. Zkoušíme hledat investora, který by to celé zrealizoval. Protože to nejde stavět individuálně, musí to být stavěno developersky. Město je připraveno v případě nekvalitních nabídek celou záležitost přehodnotit a hledat jiný projekt. Návrh „Trepky“ vyšel již před více než deseti lety od zpracovatele urbanistické studie, architekta Zadrobílka. Je to ojedinělé řešení, chceme to zkusit. Nevylučuji, že se to nakonec nebude realizovat.

Kolik by zde mohlo podle představ města vyrůst domů? Jaká je požadovaná cena za metr čtvereční pozemku?
Jedná se o 14 átriových rodinných domů. Město požaduje minimální nabídkovou cenu 4 000 Kč/m2 pozemku. Je to proto, že si uvědomujeme, že realizace takového náročného projektu bude znamenat vyšší náklady, a tedy vyšší prodejní cenu. Připouštíme, že to budou spíš domy (kvůli malé ploše zahrady) k rekreaci. Proto jsme navrhli vysokou cenu za pozemek, abychom získali maximální finanční zdroje, které chceme použít na vybudování veškeré infrastruktury (vodovod, kanalizace, komunikace atd.) v lokalitě pro výstavbu individuálních rodinných domů (14 parcel).

Preferuje město prodej pozemku developerovi, nebo přímo jednotlivým osobám, které by si zde postavily vlastní bydlení podle svého návrhu?
Protože tyto domy mají společné zdi, jsou na sebe konstrukčně navázány, nelze je realizovat individuálně. Proto developerský projekt.Budou vzniklé domy cenově dostupné pro zdejší obyvatele?
To se dá v této chvíli těžko odhadnout. Bude také záležet na strategii nabídky developera. Navíc v současné době prudce rostou ceny stavebních materiálů, což bude mít také dopad na cenu domů.

Ve výzvě města k podání nabídek se píše toto, cituji: „Uchazeč bere na vědomí, že město Vrchlabí plánuje finančně podpořit ty kupující nemovitostí vzniklých investorskou výstavbou na prodávaných pozemcích města, kteří budou ve městě Vrchlabí přihlášeni k trvalému pobytu.“ Jak toto zvýhodnění bude vypadat? Co se stane, pokud nikdo z obyvatel Vrchlabí neprojeví zájem o takto postavené domy?
Zvýhodnění pro trvale žijící obyvatele zvažujeme. Ještě to nemá konkrétní podobu. Proto jsme v nabídce upozornili uchazeče, že o tom město uvažuje. Bude to předmětem jednání s konkrétním developerem, pokud k tomu dojde. Například to může být dotace města na koupi pozemku (například 1 000 Kč/m2) pro kupujícího, který měl v době uzavření smlouvy s investorem trvalý pobyt ve Vrchlabí alespoň pět let.

Jaký finanční výnos město očekává z prodeje tohoto pozemku?
Jak je z předchozího zřejmé, město by rádo získalo z prodeje minimálně 16 milionů korun na vybudování infrastruktury v celé lokalitě (odhadované na 25 milionů korun).

Proč město zveřejnilo svůj záměr prodat tyto pozemky právě v době, kdy ve Vrchlabí probíhá výstavba hned několika dalších bytových projektů, ale nabídkové ceny nového bydlení jsou většinově mimo reálné finanční možnosti většiny místních lidí?
Je pravda, že časově to není příliš vhodné, ale jinak to řešit nejde. Buď se rozhodne město „Trepku“ realizovat na základě kvalitní nabídky developera, nebo musíme na tomto pozemku řešit jiný druh zástavby. Pokud ale chceme připravit dalších 14 rodinných domů k prodeji v příštím roce, chceme co nejdřív zahájit stavbu infrastruktury, musíme vědět, co bude na pozemku „Trepky“. Prostě přes „Trepku“ se bude pokračovat dál do území ke stavebním parcelám k individuální výstavbě a „Trepka“ je také odpověď na to, kolik získáme financí na další rozvoj lokality Kalvárie. Na tyto dvě etapy totiž může navázat další výstavba rodinných domů směrem na lokalitu Pod Parkem, kde jsou další pozemky v soukromém vlastnictví.

Kompletní informace k záměru města prodat pozemek v lokalitě Kalvárie naleznete ZDE.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří V. Novotný