Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Žáci základních a středních škol se budou každé pondělí testovat na covid

19. 11. 2021

page.Name
Pravidelně každé pondělí se bude konat plošné testování na základních a středních školách. V pátek o tom rozhodla vláda a na twitteru to uvedl ministr školství Robert Plaga. Plošné testování ve školách avizoval již po čtvrtečním jednání vlády premiér Andrej Babiš. Uvedl, že by mělo pokračovat do konce února.

"Vláda rozhodla o pravidelném plošném testování v základních a středních školách. Probíhat bude každé pondělí," uvedl v pátek Plaga na twitteru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude účinnost nového opatření od 6. prosince a naváže na již dříve schválené dvě vlny plošného testování 22. a 29. listopadu. "Nyní tedy od dalšího týdne každé pondělí bude probíhat screeningové testování ve školách v zásadě za stejných podmínek (jako dříve)," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Již ve čtvrtek uvedl, že stát pro školy zajistí antigenní testy a očkovaní se testovat nebudou.

Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové státy, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodnou krajské hygienické stanice. Záměr ukončit testování ve školách ale kritizovali odborníci, kteří vyzývali k tomu, aby se vláda kompletně inspirovala takzvaným bavorským modelem, který testování ve školách zahrnuje.

V části škol se testovalo už od začátku listopadu. V pondělí 1. listopadu odhalily testy v osmi okresech asi 700 pozitivně testovaných. O týden později se testovalo v 31 okresech a nákaz bylo 3423, z nich více než tři čtvrtiny byly na základních školách. Ve 23 okresech se testovalo také v pondělí 15. listopadu, výsledky ještě k dispozici nejsou.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Novák