Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Vánoční koncerty s Rybovou mší letos v klášteře nebudou

19. 12. 2021

page.Name
S dobou Vánoc ve Vrchlabí byly v posledních dekádách spojeny vánoční koncerty v klášteře svatého Augustina. A jak tomu bude v letošním roce? Na to jsem se zeptal varhaníka a ředitele Základní umělecké školy Karla Halíře ve Vrchlabí Radka Hanuše.

Budou se v letošním roce konat vánoční koncerty s Rybovou Českou mší vánoční v klášteře nebo jiné koncerty s vánoční tematikou?
Protože je příprava těchto koncertů organizačně velmi náročná a celá situace ohledně veškerých omezení vnáší do pořádání těchto koncertů velkou nejistotu, rozhodl jsem se v letošním roce připravit opět ve spolupráci s Krkonošským muzeem Správy KRNAP Vrchlabí pouze tradiční Štěpánský koncert.

Rozumím tedy správně, že tradiční – obvykle dva – vánoční koncerty, na kterých zaznívá populární Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby, se letos neuskuteční?
Ano, rozumíš tomu správně. Mám ale určité myšlenky a plány, jak zachovat tradici vrchlabských vánočních koncertů v klášterním kostele. K vrchlabským Vánocům tyto koncerty patří, lidé je mají moc rádi a rozdávat radost ve vánoční době krásnou českou tradiční hudbou je okouzlující.

Můžeš alespoň více přiblížit avizovaný Štepánský koncert?
Koncert se uskuteční v neděli 26. prosince. Na tomto koncertě zazní zejména české varhanní vánoční pastorely, které představím na všechny troje klášterní varhany. Návštěvníci koncertu budou mít samozřejmě možnost mimo poslech krásné hudby obdivovat také náš velký klášterní betlém.

Je nějak v současnosti kvůli covidu omezena pedagogická činnost v rámci základní umělecké školy?
Ve škole zatím výuka probíhá bez výraznějších omezení, za což jsme velmi rádi! Během podzimu proběhla celá řada koncertů a vystoupení, zejména oslava dvacátého výročí od založení našeho Big Bandu byla opravdu velmi povedená. Plánujeme akce a koncerty nejen do konce tohoto pololetí, ale připravujeme se i na závěr školního roku. Jednáme například s naší partnerskou hudební školou v německém Baunatalu o dalším pokračování spolupráce a to již v příštím roce.

Chystáš v současné době nějaké projekty, sborníky či nahrávky?
Na začátku školního roku jsme s kolegy ze školy natočili pro Český rozhlas pět lidových krkonošských písní. Myslím si ale, že uzrál čas přemýšlet nad druhou nahrávkou krkonošských koled, protože ta první byla velmi úspěšná. S pěveckým sborem Jizerka Semily připravujeme Swingové Vánoce ve Vrchlabí a v Turnově, velký projekt, kde účinkuje náš Big Band a společně se opět představí jazzové koledy hudebního skladatele Milana Svobody. Na příští rok chystáme se semilskými pořad k dvojitému výročí spisovatele Ivana Olbrachta a k tomu vzniká autorský hudební cyklus písní o Nikolu Šuhajovi. A pomalu také chystám k vydání další sbírku krkonošských lidových písní. Je stále na co se těšit!

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz