Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Vrchlabané si připlatí. Od Nového roku zdraží voda i svoz odpadu

28. 12. 2021

page.Name
Již za pár dní tu bude rok 2022. V jeho průběhu budou muset lidé pořádně sáhnout do svých kapes, protože bude zdražovat snad úplně všechno. Vedle potravin to bude například i elektřina či plyn. V řadě měst pak dojde k úpravě cen směrem vzhůru i u dalších položek - například u vody či svozu komunálního odpadu. A to je případ i Vrchlabí.

Cena za kubík vodného a stočného ve Vrchlabí od 1. ledna 2022 vzroste é 7,7 procenta a bude činit 89,99 koruny. Na prosincovém jednání městského zastupitelstva to oznámil starosta Jan Sobotka (ZVON). „Rada města posuzovala i návrh na vyšší růst cen, a to až o 12 procent. Nakonec jsme se rozhodli pro variantu nižšího růstu cen,“ uvedl Jan Sobotka s tím, že cena za vodné a stočné ve Vrchlabí i v příštím roce zůstane pod celorepublikovým průměrem.

Starosta rovněž připomněl, že tento nižší nárůst ceny je možný jen díky tomu, že část ceny za vodu město bude dotovat ze svého rozpočtu. Stanovení ceny vodného a stočného nepodléhá schválení zastupitelstvem, cenu vody tak stanovuje pouze sedmička radních.

Zastupitelé na prosincovém zasedání zároveň posvětili návrh Rady města na zdražení svozu odpadů. Od příštího roku tak město bude účtovat za každého občana poplatek 650 korun. Dosud se platilo o 60 korun méně.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: archiv