Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Království vosku pro malé i velké je ve svíčkárně Rodas v Lánově

21. 10. 2021

Království vosku pro malé i velké je ve svíčkárně Rodas v Lánově 11 snímků
Chtěli byste si sami vyrobit svíčky, voskové ozdoby nebo glycerinová mýdla? Nebo hledáte zábavu a tvořivé rozptýlení pro své ratolesti na nevlídné a pošmourné podzimní dny a podvečery? Je to jednoduché, navštivte nově otevřenou svíčkárnu Rodas u kruhového objezdu v Lánově.

Toto unikátní voskové království, které provozuje lánovská rodačka Klára Thiele Jirková se svým manželem Tomášem a v němž mohou popustit uzdu své tvořivosti děti, jejich rodiče, ale i senioři, se nachází v budově, kde v minulosti sídlila prodejna s nábytkem, a nejen zdejší pamětníci si jistě vzpomenou, že ještě předtím v ní bylo lánovské kino.

Dům s bílou fasádou nacházející se naproti místnímu autobusovému nádražíčku z venku působí nenápadně, ale jakmile vstoupíte dovnitř, ucítíte nezaměnitelnou vůni rozpuštěného vosku. A přestože si zde můžete svíčky, svícny nebo voskové ozdoby a zápichy zakoupit už jako profesionální hotové výrobky, to největší vzrůšo spočívá v tom, že si všechno můžete vyrobit sami. Mohou to být například svíčky, které si můžete namáčet v libovolných barevných politurách, nebo voskové pastelky z včelího vosku a potravinářských barev, které je možno odlévat do forem různých zvířátek nebo kytiček, anebo si můžete připravit i vlastní směs koupelových solí s přírodními esenciálními oleji. Při samotné výrobě se nemusíte ničeho bát. „Všechny naše produkty i komponenty jsou certifikované ministerstvem zdravotnictví,“ ujišťuje Klára Thiele Jirková.

Lánovská svíčkárna Rodas (jméno je akronymem názvu firmy Roman Daniela Svíčky a je její franšízou) však není pouze místem, kde je možné zakoupit hotové produkty nebo si vyrobit své vlastní výtvory, ale i prostorem, kde mohou děti oslavit své narozeniny a uspořádat párty, ze které si jejich hosté odnesou originální vzpomínku. Tvořit zde mohou školky, školy, ale i různé zájmové skupiny. Interiér je pro takové akce přizpůsobený a provozovatelé nejsou proti, když si sem návštěvníci přivezou vlastní občerstvení anebo oslavenec svoje pohoštění. A ti, kteří při výrobě voskových produktů dostanou chuť na čaj nebo na kávu, ale s sebou ji nemají, žíznit nebudou, protože jim je provozovatelé svíčkárny udělají z vlastních zásob.

Dříve než se do svíčkárny Rodas v Lánově (přesná adresa je Prostřední Lánov 40) vydáte, měli byste vědět alespoň tyto základní informace. Otevírací doba pro veřejnost je ve čtvrtek a v pátek od 14 do 18 hodin a v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin. „Mimo uvedené dny je to také možné, ale po předchozí domluvě, k níž dojde alespoň den předem,“ upozorňuje Klára Thiele Jirková. Vstupné se zde žádné neplatí, hosté a tvůrci uhradí až to, co si sami vyrobí a odnesou domů. Bližší informace najdete i na webové stránce www.rodas-krkonose.cz, facebookovém profilu Rodas Krkonoše anebo vám je poskytnou na telefonním čísle 603 328 000. A nyní už zbývá jen jediné, vyhrnout si rukávy a pustit se do díla!

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Tomáš Thiele