Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Vyrábíme CO2 neutrálně. Vrchlabský závod ŠKODA AUTO ukázal díky čemu

6. 10. 2021

Vyrábíme CO2 neutrálně. Vrchlabský závod ŠKODA AUTO ukázal díky čemu 18 snímků
Závod na výrobu komponentů ŠKODA AUTO ve Vrchlabí vyrábí od konce roku 2020 CO2 neutrálně. V rámci společnosti dosáhl této mety jako první na světě. Snížení emisí CO2 ze 45 000 tun ročně na 3 000 tun bylo dosaženo zejména přechodem na obnovitelné zdroje energie. Zbývající emise společnost vyrovnává prostřednictvím kompenzačních opatření a příslušných certifikátů. Ve středu zástupci společnosti provedli novináře celým vrchlabským závodem a představili jim jednotlivá řešení skrze nimž se podařilo takového snížení emisí dosáhnout.

„Jako automobilový výrobce neseme zvláštní odpovědnost za ochranu životního prostředí a klimatu. Díky CO2 neutralitě naší high-tech lokality ve Vrchlabí udáváme směr a ukazujeme, kudy povede cesta v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí a energetické efektivity,“ uvedl Miroslav Kroupa, vedoucí řízení značky ve ŠKODA AUTO.

Efektivní hospodaření s energiemi umožňuje závodu ve Vrchlabí ušetřit jen za poslední rok více než 2 000 MWh tepelné energie a téměř 1 500 MWh elektrické energie. Kromě toho výroba uzavřela nevyužívané topné okruhy, zavedla inteligentní energeticky efektivní regulaci teploty v prostorách a zajistila speciální řízení průtoku přiváděného vzduchu. V mnoha prostorách bylo také osvětlení optimalizováno na provozní dobu.Již od začátku roku 2019 jsou všechny odpady z výrobního procesu dále využívány buď materiálově, nebo tepelně, a od začátku roku 2020 to platí pro všechny výrobní závody automobilky. Od letošního roku využívá ŠKODA AUTO ve Vrchlabí namísto zemního plynu CO2 neutrální metan ze zařízení na výrobu bioplynu.

Ve Vrchlabí vyrábí ŠKODA AUTO od roku 2012 automatickou sedmistupňovou převodovku s přímým řazením (DSG) DQ200. Denně se zde v současné době vyrobí 2 340 kusů a v roce 2019 byla vyrobena třímiliontá převodovka DQ200.

Jiří Štefek, ŠKODA AUTO
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek