Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Do Vrchlabí zavítal Legiovlak. „Zaveze“ vás hluboko do historie

4. 8. 2021

Do Vrchlabí zavítal Legiovlak. „Zaveze“ vás hluboko do historie 21 snímků
Na vrchlabském vlakovém nádraží od úterý stojí pozoruhodná souprava, se kterou se běžně nesetkáte. Je jí Legiovlak, jenž je věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 – 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly operace československých legií. Vlak, do kterého je vstupné zdarma, bude na zdejším nádraží k vidění až do neděle 8. srpna a odsud pak zamíří do Semil.

Ve všech vystavených vozech čeká na návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií.

Legiovlak se skládá ze čtrnácti vagonů, které návštěvníkům představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vybojovat v četných srážkách s ruskými bolševiky.

Vlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií.

Zopakujme, že navštívit Legiovlak můžete na vrchlabském nádraží do neděle a vstupné je zdarma.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Zdeněk Horák