Neděle

23. června 2024

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Glosa šéfredaktora: Krakonoš a lyžníci v době lockdownové

11. 2. 2021

page.Name
Vláda s platností od půlnoci ze čtvrtka na pátek vyhlásila lockdown okresu Trutnov (a Sokolov a Cheb). Jeho obyvatelé nebudou moci vycestovat do jiného okresu a totéž platí i opačně. Výjimka bude platit pro školáky a na cesty do práce. Jednou ze skupin lidí, která bude zasažena, jsou i běžci na lyžích, tedy aktivity, která zakázána nebyla. Zatím.

Ve Vrchlabí a jeho okolí je velké množství tratí pro běžecké lyžování. Potíž je však ta, že pár desítek metrů za hranicemi Vrchlabí (u Vejsplach) končí okres Trutnov a Královéhradecký kraj a začíná okres Semily a kraj Liberecký. Totéž platí, když se vyjede na rozcestí na Křížovkách pod Beneckem. Oběma směry přitom proudí davy lyžařů.

V praxi to tak zřejmě bude znamenat, že lyžaři z Jilemnice, Horní Branné, Mříčné a tak dále, kteří jezdí do Vrchlabí na běžecký okruh, by od pátku do Vejsplach přijet nesměli. Totéž by platilo i pro lyžaře z Vrchlabí, kteří budou chtít autem dojet na Mísečky nebo na Benecko.O víkendu začínají na Trutnovsku jarní prázdniny a záměrem vlády tak je, aby se zdejší obyvatelstvo nemíchalo s lufťáky, kteří mají chaty ve Špindlerově Mlýně, na Strážném nebo v Černém dole. Na dodržování omezeného pohybu má dohlížet policie a možná i armáda. Zatímco na silnicích si to lze představit, nejsem si jist nakolik strážci zákona budou schopni hlídat horské běžecké trasy uprostřed zasněžených Krkonoš a nebo i stopy vyjeté mezi jednotlivými vesnicemi. Každý dobře zná legendární film Krakonoš a lyžníci a ví, jak „úspěšní“ byli financové při stíhání pašířů.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz