Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Oprava krkonošského muzea ve Vrchlabí vyšla zatím na 35 milionů korun

8. 2. 2021

page.Name
Oprava bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí, který je sídlem krkonošského muzea, vyšla zatím zhruba na 35 milionů korun. Stavební práce, které začaly před rokem, by měly být hotové do konce roku 2021, uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Budova bývalého kláštera je zavřená od podzimu 2017, vznikne v ní nové hlavní Návštěvnické centrum KRNAP. Stavební práce zajišťuje společnost Metrostav, která zakázku vyhrála s cenou 109,5 milionu korun bez DPH.

"Práce nabraly zpoždění, a to především s ohledem na kolísání hladiny spodní vody a nutným statickým úpravám a podchycením základů kláštera. Hotová je část přístavby nového vstupu, hrubé rozvody a statické úpravy objektu," řekl Drahný.

Správa podle něj předpokládá kvůli vícepracím nárůst ceny zhruba o 15 procent, především s ohledem na zajištění statiky objektu.

Na stavební část projektu naváže budování expozice s předpokládaným otevřením pro veřejnost v první polovině roku 2023. Celkové náklady včetně vybudování expozice jsou odhadovány na více než 200 milionů korun. Projekt finančně podpořila EU z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí. Evropské dotace mají činit více než 80 procent uznatelných nákladů.

Opravený klášter s novou interaktivní expozicí bude sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš. Nové Návštěvnické centrum KRNAP nahradí v minulosti oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory. Vznikne expozice dokumentující příběh Krkonoš s ohledem na jedinečnou přírodu a soužití přírody a člověka.

(ČTK)
Foto: Wikipedia