Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Policie má hlídat dodržování lockdownu na 36 stanovištích, a to 24 hodin denně

11. 2. 2021

page.Name
Dohlížet na dodržování omezení volného pohybu v trutnovském okrese má denně 280 policistů. Kontrolovat vládou vyhlášený lockdown budou na 36 stanovištích umístěných na vjezdech do našeho okresu. Oznámil to Petr Petřík, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

O mimořádném opatření rozhodla vláda ve čtvrtek ráno. Až na výjimky nesmí nikdo náš okres opouštět, ani do něj přijíždět. Trutnovský lockdown platí od půlnoci na pátek až do konce nouzového stavu, do neděle 14. února.

Policejní kontroly mají probíhat 24 hodin denně. Namátkově, a to i uvnitř okresu. Tři policejní stanoviště budou i na přeshraničních propojeních: Královci, Pomezních Boudách, a v těsné blízkosti Žacléře.

Na sedmi vybraných stanovištích, tzv. check-pointech umístěných na nejfrekventovanějších silnicích, budou mít policisté v mobilních buňkách zázemí spojené s administrativou a technickou podporou. Sloužit tam bude i více policistů, aby nedocházelo kvůli kontrolám k dopravním komplikacím.

 čtěte také: Zavřený okres. Nikdo nesmí ven ani dovnitř


Policisté budou sloužit v ochranných pomůckách a ve dvanáctihodinových službách. „Abychom zabezpečili kontrolní činnosti na všech stanovištích a zároveň zajistili akceschopnost a bezpečnost v kraji, bezpečnost a plynulost silničního provozu, spolu s dalším každodenním výkonem služby a všemi úkoly Policie ČR, posílí náš kraj dočasně 160 policistů z jiných krajů,“ upřesnil Petřík.

Hlídky se objeví na hranicích okresu a na všech typech silnic - na hlavních i vedlejších tazích. Kontrolní stanoviště budou viditelně označena. Lidé musí doložit, že do okresu nebo z okresu necestují v rozporu s vládním nařízením. Budou muset případně prokázat účel cesty. "Bude pouze a jenom na policistovi na kontrolním stanovišti, zda to uzná za adekvátní, či nikoliv," vysvětlil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

 čtěte také: KAD pro autobusové spoje omezení nechystá


Policisté zdůrazňují, že smyslem opatření je pochopit vážnost situace, omezit mobilitu. Věří, že lidé nebudou opatření obcházet. „Doufám, že stejně tak jako pochopení bude mít policie a bude vnímat situaci občanů, tak že stejné pochopení budou mít i občané k naší práci," prohlásil Vondrášek.

Pokud někdo nebude respektovat krizová opatření, dopustí se přestupku. Za to hrozí pokuta až 10 tisíc nebo předání případu ke správnímu orgánu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek