Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Prohlášení k očkování proti covid-19 v Domově pro seniory Vrchlabí

19. 2. 2021

page.Name
V poslední době probíhají na sociálních sítích různé diskuze týkající se očkování a úmrtí klientů v Domově pro seniory Vrchlabí. Redakce Vrchlabinek požádala o vyjádření k celé záležitosti jeho ředitelku Soňu Maškovou.

Většina zaměstnanců a klientů souhlasila s očkováním proti covid-19. Kdo nechtěl být očkován, tak buď z vlastní vůle, nebo očkování nedoporučil jeho lékař. Týden před prvním očkováním, které proběhlo 13. 1. 2021, se v jedné z budov našeho zařízení začala šířit nákaza covid-19. Klienti z této části zařízení očkováni nebyli.

Během očkování zaměstnanců a klientů z druhé budovy nenastaly žádné komplikace, na což jsem odpověděla i ve vysílání ČT24. Reakce na očkování byly přiměřené, v žádném případě nedošlo u nikoho k úmrtí.

Jak jistě víte, odborníci tvrdí, že první očkování nezabrání nákaze covid-19. Imunita se tvoří postupně a až týden po druhém očkování je člověk na 95 % imunní. A protože nákaza už v našem zařízení propukla, bez ohledu na očkování v krátkém čase onemocnělo mnoho dalších klientů a zároveň zaměstnanců.

Po zkušenostech vím, že covid-19 je nemoc velmi zákeřná a nevyzpytatelná. Navíc se ukázalo, že v Královéhradeckém kraji se od ledna šíří tzv. britská mutace, která je nejen nakažlivější, ale také mnohdy smrtelnější.

Chtěla bych připomenout, že senioři v našem domově jsou lidé, kteří z důvodu zhoršeného zdravotního i psychického stavu ztrácejí soběstačnost a potřebují 24hodinovou péči. Je mi moc líto a stejně tak všem našim zaměstnancům, že tři desítky našich klientů nezvládly boj s touto nemocí. Byli to lidé očkovaní i neočkovaní a měli podobné vážné příznaky nemoci.

Druhá vlna očkování proběhla v našem domově 3. 2. 2021. I po tomto očkování měli někteří lidé nežádoucí reakce, ale ani tentokrát nedošlo k žádnému úmrtí.

K rozhovoru na ČT24: na úmrtí klientů nebyla kladena žádná otázka, proto žádná odpověď. V průběhu očkování žádné problémy nebyly, úmrtí klientů nastala až po nákaze koronavirem.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem dobrovolníkům, kteří měli zájem pomoci. Prioritně jsme využili pomoc těch, kteří již měli s péčí o seniory nějaké zkušenosti. Bohužel absence zaměstnanců nedovolila další zájemce zaučit.

Ing. Soňa Mašková, MBA, ředitelka
Foto: Domov pro seniory Vrchlabí