Pondělí

24. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Vláda omezila pohyb mezi okresy, zavřela školy, školky a další obchody

27. 2. 2021

page.Name
Od pondělí dojde v Česku na tři týdny k výraznému omezení pohybu osob. Vláda zakázala lidem po celé republice opouštět území okresu bydliště, výjimkami zůstanou cesty do práce nebo k lékaři. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, vycházky či běh dokonce jen na území obce. Dojde také k uzavření škol a redukci počtu otevřených obchodů. Nově jsou povinné respirátory i v práci.

Nová opatření proti covidu-19 představila vláda v pátek večer na tiskové konferenci. Rozhodla o razantním omezení pohybu. Nově se lidé můžou zdržovat jen v místě bydliště. Za hranice okresu můžou přejíždět jen kvůli práci nebo cestě k lékaři. Potřebují k tomu ale potvrzení zaměstnavatele, formulář s místem, časem a cílem cesty nebo čestné prohlášení.

Nově nebudou povolené návštěvy příbuzných, a to ani v rámci okresu. Výjimkami budou nutná péče nebo zajištění nezbytných potřeb.

Nakupovat je od pondělí možné jen v rámci okresu a v nezbytném počtu osob. V provozu i nadále zůstávají potraviny, drogerie, lékárny, výdejny zboží a čerpací stanice pohonných hmot. Některé dosud otevřené obchody ale od pondělí zůstanou zavřené. Například galanterie nebo prodejny dětské obuvi.

Omezení se dotkne i vycházek a venkovního sportování. Nově bude možné jen v rámci obce. Noční venčení psů bude povolené jen do 500 metrů od bydliště.

Uzavřou se všechny školy, školky a dětské skupiny (jesle). Výjimkou budou školky při zdravotnických zařízeních a pro děti zdravotníků a pracovníků integrovaného záchranného systému.

Od pondělí bude v hromadné dopravě, obchodech a provozovnách nutností respirátor, a to i na pracovišti, pokud tam člověk není sám. Nově budou povinné roušky i venku v obcích.

K novým opatřením se vláda rozhodla kvůli špatné epidemické situaci a šíření nových mutací koronaviru. Dohlížet na jejich dodržován budou policisté, a nově i vojáci.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler