Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

ANKETA: Z centra Vrchlabí se stalo staveniště. Co vy na to?

8. 9. 2021

page.Name
V centru města probíhá od začátku srpna rozsáhlá rekonstrukce Krkonošské ulice včetně výměny potrubí či plynového řadu. Tato rozsáhlá akce zde zastavila dopravu, ale i ochromila každodenní ruch či vytlačila pryč tradiční kulturní akce. Redakce Vrchlabinek oslovila několik vrchlabských osobností a položila jim otázku „Jak hodnotíte fakt, že centrum Vrchlabí bylo a je rozkopáno uprostřed léta? Omezilo vás to nějak?“ A jaké jsou jejich odpovědi?

Alfréd Plašil, místostarosta města (Volba pro město)

Rekonstrukce hlavní ulice, a to včetně výměny plynového řadu, vodovodního potrubí, kanalizace, veřejného osvětlení a zádlažby chodníků, při současném napojení všech nemovitostí na nové sítě, potřebuje určitý čas, cca 4,5 měsíce. Při zahájení prací na jaře by rekonstrukce probíhala i přes léto, při zahájení prací v létě bude probíhat do zimy. Rekonstrukce s sebou přináší významné omezení pro fungování centra města. Jako určitá kompenzace bylo významně rozšířeno parkoviště na objízdné trase u Divadelního klubu a umožněno parkování na náměstí TGM. Jako vstřícný krok město na dobu čtyř měsíců snížilo nájemné ve svých nebytových prostorách. Po dokončení rekonstrukce Krkonošské ulice, parkoviště u kláštera a muzea Správy KRNAP by mělo dojít k významnému vylepšení centra města a ke zvýšení jeho atraktivity pro místní i návštěvníky města. Současné nepříjemné omezení by se tedy mělo do budoucna vyplatit.

Lukáš Teplý, městský zastupitel (Vrchlabí do toho!)

Naprosto rozumím tomu, že v případě takové velké investiční akce do veřejné infrastruktury už není možné naplánovaný termín realizace nějak zásadně měnit s ohledem na smlouvy s dodavateli, neustálé navyšování cen stavebních prací nebo sladění s dalšími probíhajícími pracemi. V tomhle ohledu věřím, že vedení města se maximálně snažilo najít co nejlepší řešení. To načasování je ale opravdu nešťastné. První letní sezonu po roce covidové mizérie v podstatě ochromit služby v centru města, to je pro podnikatele a živnostníky – a ve finále i pro nás ostatní a centrum jako takové – velká rána. To, co tedy podle mě opravdu selhalo, je komunikace. V takovémhle případě nejde všechno odbýt několika řádky v městském časopise o tom, že je potřeba zatnout zuby a těšit se na krásnou novou hlavní ulici. Sejít se s provozovateli obchodů a restaurací na náměstí a okolí, vysvětlit jim předem, jak akce bude probíhat a jaké mohou čekat komplikace, informovat je o změnách, snažit se vymyslet, jak jim pomoct a ulevit, pravidelně informovat Vrchlabáky o tom, proč akce probíhá viditelně tak pomalu nebo proč jsou omezení větší, než bylo plánováno – to všechno by přece nemělo být tak těžké. Věřím, že se z toho vedení města konečně poučí.

Josef Chvalina, pedagog

Je to „netradiční“, ale zvykneme si na všechno, jako na „tankodrom“ ve Fügnerově ulici.

Roman Frána, prodejce zahradní techniky

Jelikož mám svou živnost v Hořejším Vrchlabí, tak mě uzavírka nějak neomezila. Spíš mně vadí, že vznikne nesmyslné pravoúhlé parkování, kam se špatně najíždí, a snížení kapacity míst. Už teď je problém zaparkovat.

Dominik Zdržálek, fotbalista

Přes letní sezonu mně to přijde takové nešťastné. Mě osobně se to úplně nedotklo, ale není to příjemné čekat v kolonách. Asi by se k tomu měli vyjádřit povolanější lidé.

Lukáš Gašpar, realitní makléř

Zrovna tento týden (v polovině srpna, pozn. red.) jsem myslel na Vrchlabáky, kteří podnikají na Krkonošské ulici a na náměstí, že načasování není úplně vhodné. Je mi jich líto. Nejdříve rekonstrukce dolní části, pak rekonstrukce diskutovaného náměstí Míru, poté omezení kvůli pandemii a teď zase rekonstrukce... Načasování není správné. Mě to jinak neomezuje. Zaparkuji jinde nebo dojdu pěšky.

Jan Švimberský, majitel pivnice Sklípek

Termín to je určitě nejnevhodnější. Návštěvnost Sklípku to omezilo jen minimálně, protože máme přístup zezadu z ulice Labská.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv redakce