Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

FOTO: Putování historickou Hartou přilákalo desítky lidí

15. 9. 2021

FOTO: Putování historickou Hartou přilákalo desítky lidí 14 snímků
Už podruhé proběhlo v úterý 14. září historické putování Hartou. I letos se „u Maxe“ sešlo několik desítek lidí, kteří, provázeni výkladem historika Krkonoškého muzea Jiřího Loudy, vyrazili od bývalé Krönigovy vily (později diskotéka Dr. Max) na Hartecké putování do minulosti. Akce se zúčastnila řada pamětníků, kteří doplňovali více než zajímavý výklad Jiřího Loudy o své vzpomínky.

Trasa se od minulého roku podstatně lišila. Vedla například přes železniční zastávku, kde dříve fungovala pošta, následně procesí vyrazilo k poště současné. Odtamtud se pokračovalo dále k historicky první hartecké škole, dodnes stojící u stavebnin a paradoxně ležící ve vrchlabském, nikoli harteckém, katastru. Ve stejných místech byl - podle některých přítomných pamětníků až do osmdesátých let – kříž udávající pomyslnou hranici mezi Vrchlabím a Hartou.

Předposlední zastávkou bylo Cypersovo bělidlo, dnes stojící na Vodácké ulici a celá hodinu a čtvrt dlouhá výprava s výkladem skončila u mostu přes Labe spojující Hartu a Berlín.

Většina účastníků se nakonec přemístila k Hasičárně, kde si mohli prohlédnout historické fotky, pročíst staré kroniky, poklábosit. Na místě stála Fotobedna, která byla všem volně k dispozici a nabízela možnost udělat si autoportrét s pozadím historických snímků Harty. Na všechny tam také čekalo občerstvení a opékání buřtů. Celý projekt vznikl v režii Spolku pro Hartu s podporou Nadace VIA.

Antonín Kašpar
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Zdeněk Horák, Antonín Kašpar