Neděle

1. října 2023

Nyní

12°

Zítra

15°

Svátek má

Projekt ZPŠ odhalil za 10 let stovky skrytých očních vad

1. 1. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Již od roku 2010 financuje Zaměstnanecká pojišťovna Škoda projekt na odhalování očních vad u dětí. Oči dětem změří v několika vteřinách optometrista v jim známém prostředí – přímo v mateřské škole. Projekt běží v regionu Mladoboleslavska a Vrchlabska a za dobu jeho existence bylo vyšetřeno téměř 20 000 dětí.

„Oční vady mohou být zvláště u dětí mnohdy skryté a ani rodiče si jich na první pohled nemusí všimnout. Proto jsme v roce 2010 přišli s projektem, který má pomoci včas podchytit skryté oční vady již v raném věku. Optometrista navštíví smluvené školky a dětem změří zrak během chvíle, a navíc zábavnou formou,“ říká k projektu ředitelka ZPŠ Ing. Darina Ulmanová, MBA.

Při návštěvě specialisty přímo v mateřské škole, tedy prostředí, které děti důvěrně znají a je pro ně velmi přirozené, jsou děti během několika vteřin bezkontaktně vyšetřeny přístrojem Plusoptix A09. Vyšetření probíhá zcela bez nutnosti rozkapání očí, jelikož jde v podstatě o „fotografii“ očí. Výsledek měření je pak k dispozici okamžitě. Touto cestou lze ještě v časném dětském věku a velmi spolehlivě odhalit např. šilhání, šedý zákal a dioptrické vady a následně je řešit další odbornou péčí očních lékařů a v maximální možné míře tak předejít dalším zdravotním komplikacím.

„Výsledky měření předá optometrista škole a ta následně rodičům. Pokud je zjištěn pozitivní nález, snažíme se situaci okamžitě řešit a ve spolupráci s optometristou dítě doporučit k dalšímu vyšetření k očnímu lékaři,“ doplňuje ředitelka ZPŠ Ing. Darina Ulmanová, MBA. Za dobu existence projektu (s přestávkou v roce 2020) bylo vyšetřeno 19 736 dětí a zjištěno 1 546 pozitivních nálezů. Vyšetření je pro pojištěnce ZPŠ zcela zdarma, nepojištěnci hradí v případě zájmu o toto vyšetření 150 Kč, a to přímo specialistovi na místě. Každé vyšetřené dítě navíc dostane malý dárek. Za dobu trvání projektu investovala ZPŠ do prevence očních vad několik milionů korun.

ZPŠ s tímto projektem, tehdy ještě pod názvem „Koukají na nás správně?“, začala v roce 2010, a to ve spolupráci s organizací Prima Vizus. V rámci pilotního projektu se první vyšetření uskutečnila v květnu a červnu v mateřských školách v Mladé Boleslavi, Kosmonosech a v Mnichově Hradišti. V dalších letech projekt pokračoval pod názvem „Vidí Vaše dítě správně?“ a s garancí Ortoptiky
Dr. Očka, vedené Mgr. Martinou Hamplovou. Kromě mateřských škol na Mladoboleslavsku byl postupně rozšířen i na Vrchlabsko. V příštím roce ZPŠ plánuje další rozšíření, a to do Rychnova nad Kněžnou.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda přináší svým pojištěncům mnoho výhod a benefitů. Kromě tohoto preventivního programu pro děti nabízí více než 40 typů dalších příspěvků pro podporu prevence a zdraví celé rodiny. Můžete ale využít třeba i plavání pro pojištěnce zdarma, a to v bazénech Trutnov, Nová Paka, Jičín. Rodina, která se o své zdraví stará, může u ZPŠ čerpat i několik tisíc korun ročně.

Přidejte se k nám právě teď i Vy s celou svou rodinou. Jednoduše v pár krocích on-line na stránkách www.pojistovnamehosrdce.cz.