Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Nafta ve Vrchlabí stojí i přes 52 korun za litr, o 24 korun více než loni

10. 3. 2022

page.Name
Ceny pohonných hmot se v posledních dnech doslova utrhly ze řetězu. Z nákupu paliv se stala pro peněženky velice bolestivá záležitost. Ve Vrchlabí je nyní možné tankovat naftu i za více než 52 korun za litr a litr Naturalu 95 pak atakuje hranici 48 korun. Před týdnem stál litr nafty o 10 korun a litr Naturalu o 6,50 koruny méně.

Srovnání s dobou před rokem vyznívá ještě děsivěji. Loni se v podhůří Krkonoš prodával litr nafty o 24 korun levněji a za Natural 95 platili řidiči méně zhruba o 18 korun.

Ceny paliv ve Vrchlabí, které zřejmě ovlivňuje i závěr lyžařské sezony a hojný turistický ruch na horách, jsou vysoko na průměrem kraje. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic Královéhradeckého kraje podle dat společnosti CCS prodává v průměru za 46,53 koruny, za litr nafty teď řidiči dají průměrně 48,92 koruny. 

Nejlevnější benzin v Královéhradeckém kraji prodávají na Jičínsku, kde litr v průměru stojí 46,03 koruny. Nejméně platí za naftu motoristé na Náchodsku, litr tam prodávají průměrně za 48,41 koruny. Nejdražším okresem je Královéhradecko, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 47,13 koruny a naftu za 49,38 koruny.

V sousedním Polsku jsou pohonné hmoty výrazně levnější než v Královéhradeckém kraji. Počátkem týdne cenový rozdíl činil přibližně devět korun na litru. Důvodem cenového rozdílu je především to, že polská vláda 1. února v rámci takzvaného protiinflačního štítu na půl roku snížila daň z přidané hodnoty na paliva z 23 na osm procent. Navíc Polsko snížilo už od ledna také spotřební daň. Česká vláda v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně. 

Jiří Štefek, ČTK, CCS
Foto: Jiří Štefek (10.3.2022)