Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

FOTO: Holky z Liščáku to myslí s udržitelnou módou vážně

3. 6. 2022

FOTO: Holky z Liščáku to myslí s udržitelnou módou vážně 9 snímků
Na dubnové žákovské konferenci Vrchlabí bez odpadu na Střelnici vzbudily největší vášně i největší ovace. Potlesk tehdy doslova burácel celým sálem a když se nakonec neobjevily v nejužším výběru konferenční poroty, své zklamání těžko skrývaly ony, ale i spousta diváků v publiku. Saša, Markéta, Tereza, Simona, Kristina, Silva a Sylva – parta osmaček ze ZŠ Školní Vrchlabí, které oslnily Střelnici svou módní přehlídkou.

Nebyla to ale módní přehlídka ledajaká. Jedna vyšla na molo v sukni z jakéhosi starého kusu oblečení a tričkem, doplněným nalámanými cédéčky. Jiná v outfitu z pytlů na odpad. Další z modelek zas kolem pasu měla sukni „model rákos“, jenže z půllitrových PET lahví. A konečně nechyběly ani celé šaty, spíchnuté z papírových nákupních tašek. Sál burácel, modelky se vlnily, hudba hrála… jen stupně vítězů nakonec jaksi – nebyly. Rozhodnutí poroty leckoho překvapilo, mělo ale svou logiku – jedním z hodnotících kritérií byla praktická upotřebitelnost projektu.

Holky dnes už tehdejší rozhodnutí poroty komentují s pochopením. „Jasně, že v šatech z papírových tašek nebo z pytlů na odpad bychom do školy chodit nechtěly ani my,“ říká Saša Stužková, autorka většiny módních návrhů. Dodávají ale, že to bylo součástí záměru: „Chtěly jsme využít co nejvíc odpadů, které opravdu samy vytváříme, třeba při nákupech, nebo když si bereme svačiny do školy,“ vysvětluje její spolužačka Silva Zuzánková.

Sama děvčata ale ve skutečnosti dobře vědí, jak by se daly potenciální odpady v módě skutečně využít. „Ty kousky cédéček takhle použít nejdou. Mají moc ostré hrany. Ty by bylo nutné zabrousit, anebo by se z nich daly dělat třeba náušnice nebo náhrdelníky,“ říká autorka návrhu s cédéčky na tričku Markéta Rybníčková. „Skutečně použitelné šaty ale musí být opravdu textilní,“ říká narovinu Saša Stužková. „Daly by se přešívat třeba věci ze secondhandu, anebo využít i starší kusy oblečení, které by už nikdo nenosil. Použít z nich jen materiál,“ říká Saša. A s Markétou se shodují, že tenhle projekt nebyl rozhodně jejich posledním slovem ve světě módy. „Chtěla bych po základce zkusit nějakou uměleckou střední školu a věnovat se módnímu návrhářství profesionálně,“ dodává Saša a Markéta přikyvuje.

A celá tahle akční parta osmaček z Liščáku slibuje, že se můžeme třeba za rok těšit na další stupeň, vyšší level, jejich módní kreativity.

Text a foto: Jakub Kašpar