Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

K Noci kostelů se v pátek připojí i vrchlabský kostel svatého Vavřince

9. 6. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji se k letošnímu 14. ročníku Noci kostelů, který se uskuteční v pátek 10. června, připojí 104 církevních budov. Jednou z nich bude i kostel svatého Vavřince ve Vrchlabí. Jeho návštěvníci se mohou od 19 hodin těšit na komentované prohlídky kostela, koncert Vrchlabského chrámového sboru či vystoupení Terezie Dubské.

Ve stotisícovém Hradci Králové se jich podle organizátorů zapojí 11. V katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové začne akce v 18:30 mší svatou a bude následovat vyzváněním katedrálních zvonů, poté bude možno prohlédnout si interiéry katedrály, kapli svatého Klimenta, během večera zazní duchovní hudba a na závěr, ve 22:50, bude závěrečná modlitba.

Celovečerní program je připraven také v kostele sboru kněze Ambrože v centru Hradce Králové, který začíná v 17:00 Varhaní improvizací Petra Šejvla. Na programu jsou prohlídky i koncerty. V dřevěném kostelíku svatého Mikuláše v Jiráskových sadech v centru Hradce Králové jsou pro návštěvníky připraveny od 18:00 do 21:00 volné prohlídky památky a na místě bude přítomen i průvodce pro zodpovězení dotazů.

Akce jsou připraveny také jinde v kraji. Na Náchodsku je do Noci kostelů tradičně zapojen například děkanský kostel svatého Petra a Pavla v Broumově, kde začne ve 20:00 koncert Tria Braunensis a pěveckého sboru Stěnavan. V pevnostním kostele Nanebevstoupení Páně v Josefově v Jaroměři zahájí program mše svatá v 18:00, následovat bude komentovaná prohlídka, duchovní hudba a ve 20:00 závěrečná modlitba.

V letošním ročníku akce nebudou chybět také krkonošské kostely. V Dolní Malé Úpě v kostele sv. Petra a Pavla začne program v 17:30. "Program v kostele svatých Petra a Pavla v Malé Úpě je součástí většího regionálního programového celku Krkonošská trojice, který programově propojuje kostely v Černém Dole, v Malé Úpě a ve Velké Úpě. Poutníky po trojici kostelů čeká odměna," uvedli organizátoři akce. V Černém Dole v kostele svatého Michaela archanděla začne akce Krkonošská trojice v 17:00 a ve Velké Úpě v Peci pod Sněžkou v kostele Nejsvětější Trojice v 18:00.

Do Noci kostelů se loni v Královéhradeckém kraji zapojilo 66 objektů. Loňský ročník ale ovlivnila doznívající protiepidemická opatření kvůli šíření koronaviru.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů. V roce 2009 podle organizátorů akce překročila hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v Česku.

(ČTK, jš)
foto: Jiří Štefek, screen webu nockostelu.cz