Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Originální projekt studentů gymnázia: Jak snížit odpad na vlastní kůži

10. 6. 2022

page.Name
Lukáš Kubíček, Vít Möhwald a Matěj Munzar. Trojice studentů kvarty vrchlabského Krkonošského gymnázia vzala výzvu vytvořit projekt na snižování objemu odpadu v rámci iniciativy Vrchlabí bez odpadu vážně. Doslova osobně.

Kluci se totiž rozhodli zjistit, kolik a jakého odpadu vyprodukují nejen oni sami, ale taky celé jejich rodiny a domácnosti. Po celý jeden týden poctivě sledovali a vážili všechen papír, plasty, kovy, sklo, bioodpad i směsný odpad, zkrátka všechno, co ve svých domovech oni, sourozenci i rodiče vyhazovali. „Byli jsme překvapení, třeba kolik u nás vzniká plastového odpadu, nebo tetrapakových krabic. Máme totiž docela vysokou spotřebu mléka,“ popisuje Lukáš Kubíček, že některá zjištění, k nimž experiment vedl, byla i pro ně dost překvapující.

V dalším týdnu se rozhodli pokusit množství odpadu co nejvíc snížit, „vyrobit“ ho co nejméně. „Zapojily se do toho celé naše rodiny. Když rodiče viděli, o co se snažíme, řekli vlastně nám všem třem, že nám s tím rádi pomůžou,“ říká Vít Möhwald. Začali opravdu důsledně třídit, přemýšlet, co z toho, co běžně házeli do odpadu, by se ještě dalo třeba nějak využít, ale hlavně v jakých obalech se do jejich domácností zboží nakupuje, i jestli opravdu všechno nakupovat potřebují. Objem odpadu se jim podařilo snížit opravdu významně. V některých případech dokonce i na méně než na desetinu. Ale ne všechno šlo snadno a něco nešlo vůbec. „My máme třeba doma psa a několik koček. Konzervy od žrádla vytřídíme, ale docela jsem koukal, kolik váží všechen ten kočkolit, který vyhazujeme. A tomu se vyhnout nedokážeme,“ říká Matěj Munzar.

Na žákovské odpadové konferenci na Střelnici 22. dubna – na Den Země – kluci svůj projekt prezentovali vlastním nápaditým filmem, který publikum ocenilo velkým potleskem. I výroba filmu ale dala zabrat. „Jen než jsme připravili záběr, naštelovali kameru a vybrali přesně scénu, trvalo nám to celou hodinu. A spoustu dalšího času pak zpracování zvuku. Nebyla to vůbec legrace,“ říká Lukáš.

Jejich projekt experimentu se snižováním odpadu, který provedli sami na sobě a svých rodinách, vlastně dál pokračuje. Doma se snaží i dál důsledně třídit, přemýšlet nad alternativami při nákupech a nakupovat jen to, co opravdu potřebují. „Škoda třeba je, že se ve Vrchlabí nedá koupit bezobalová drogerie. Kdybychom si mohli nechat natočit třeba šampon do vlastní lahve, spousta odpadu by se ušetřilo,“ přidává závěrem Vít jeden z námětů, které by mohly pomoct.

Foto a text: Jakub Kašpar