Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Angličtina na školách úplně jinak: dobrovolníci mění Vrchlabí

5. 7. 2022

page.Name
Městský program podpory angličtiny Open Vrchlabí, díky kterému si vrchlabské děti můžou ve škole, školce nebo DDM povídat, hrát, vyrábět, sportovat nebo muzicírovat s mladými anglicky mluvícími dobrovolníky z celého světa, uzavřel další školní rok. Během něj se úspěšně oklepal z pandemických omezení a rozšířil se na další místa ve Vrchlabí.

„I přes komplikace spojené s covidovou epidemií se na podzim ve Vrchlabí vystřídalo 11 dobrovolníků, od ledna do června dalších 15. Doba jejich pobytu se navíc prodlužuje, někteří tu zůstávají dokonce dva až tři měsíce,“ vypočítává koordinátorka programu Šárka Paulů ze ZŠ Školní. I když totiž dobrovolníci pracují bez nároku na odměnu a město hradí pouze jejich stravování a ubytování v objektu DDM, ve Vrchlabí se jim líbí, program hodnotí všichni skvěle, a i proto je o něj na mezinárodní platformě WorkAway velký zájem.

V červnu jsme se ve Vrchlabí mohli potkat například se sympatickou mladou čtveřicí – Američankou Erin, Finkou Riinou, Paulem z Kanady a Rikkou ze Švýcarska. Co je na programu Open Vrchlabí tak upoutalo, že se rozhodli vydat třeba přes půl světa do malého krkonošského města?

Paula zaujaly pozitivní recenze, které o programu zanechali jeho předchozí účastníci, a také pohotový a vstřícný přístup koordinátorky. Erin ráda a velmi dobře maluje, takže když viděla fotky vrchlabského zámku a parku, rozhodla se přijat a ztvárnit je na plátno. Rikka chtěla zase prozkoumat okolní hory, Riina se těšila, že pozná jinou kulturu a lidi. Shodují se ale v jednom: všichni se chtějí v budoucnu věnovat práci s dětmi a program jim dává unikátní možnost získat zkušenosti, které by jinak ve svém věku získávali jen obtížně. Riina se na univerzitě v domovských Helsinkách připravuje na povolání ředitelky školy a už teď ví, že zkušenosti z programu v budoucnu rozhodně využije a jak.

Vrchlabské děti na dobrovolníky reagují skvěle (mimochodem, nejraději se prý s nimi baví o sportu a o jídle), je radost s nimi pracovat, pochvalují si i zvídavé a vstřícné přijetí od místních učitelů.

„Program je už teď úspěšný příběh. A to nejen pro naše děti, pro které byl zamýšlený původně. Pomáhá totiž i učitelům jiných předmětů než angličtiny, kteří si dobrovolníky berou třeba do hodin výtvarky nebo tělocviku a sami tak mají možnost mluvit cizími jazyky. Dobrovolníci navíc přinášejí do Vrchlabí něco nového, oživení, kus úplně jiného světa,“ doplňuje Lukáš Teplý, předseda městského výboru pro vzdělávání a inovace, který program před dvěma lety nastartoval.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Lukáš Teplý