Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

FOTO: Školáci představili svoje zdařilé projekty na snižování objemu odpadů

23. 4. 2022

FOTO: Školáci představili svoje zdařilé projekty na snižování objemu odpadů 22 snímků
V pátek hostil sál Kulturního domu Střelnice dětskou odpadovou konferenci. Vrchlabští žáci a studenti zde odprezentovali své projekty na téma snižování objemu odpadů, na nichž pracovali několik posledních týdnů.

Na projektech pracovali v týmech od poloviny března, kdy se na 1300 vrchlabských žáků a studentů zúčastnilo vzdělávacích TýDnů bez odpadu. Na konferenci se nakonec přihlásily tři desítky projektových týmů ze ZŠ Horská a Lesní, ZŠ Náměstí Míru, ZŠ Školní a nižších ročníků Krkonošského gymnázia. Na Střelnici se tak dnes sešlo na 400 dětí od prvních do devátých ročníků základní školy.

A opravdu bylo co sledovat. Projektové týmy si připravily propracované projekty ke snižování odpadů ve školních jídelnách, domácnostech, prezentovali, jak zpracovávat bioodpad pomocí vermikompostéru, jeden z týmů odvedl ohromný kus práce na přípravě Ekomapy Vrchlabí, která by nabízela lokace bezobalových obchodů, obchodů, kde nevyhazují zbytečně přebytky, restaurací, které nabízejí zbylé jídlo v rámci tzv. „happy hours“, apod. Poslechli jsme si ale také několik tematických písní různých žánrů, od autorského folku až po autorský rap (avizujeme, že jedna z písní se stane už brzy hymnou naší iniciativy Vrchlabí bez odpadu – sledujte FB stránku @VrchlabiBezOdpadu). Viděli jsme i loutkové divadlo, nádherné, praktické i vtipné výrobky, které vznikly z odpadů a sledovali také velmi vydařenou módní přehlídku autorských modelů – jak jinak, než z odpadů.

Projekty žákyň a žáků hodnotila porota ve složení Tomáš Vrbata (předseda Výboru ZM pro životní prostředí a koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu), Jiří Prokopec (ředitel Služeb města Vrchlabí), Miloš Čejka (vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Královéhradeckého kraje), Eva Volfová (Krkonošské gymnázium), Dušan Vodnárek (ZŠ Školní) a Kateřina Jirasová/Petr Jindřich (ZŠ Náměstí Míru). „Porota měla extrémně těžkou práci, protože úroveň projektů naprosto předčila naše očekávání. V pozitivním šoku byl i zkušený odpadář Jiří Prokopec ze Služeb města Vrchlabí. Ukázalo se, že nastupující vrchlabská generace má už dnes na srdci a v mysli mnohé, čemu bychom se měli začít učit opravdu naslouchat,“ říká koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu Tomáš Vrbata.

Konferenci moderoval zkušený rozhlasový moderátor Petr Ticháček a účastníky pozdravili také krajský radní pro životní prostředí a poslanec Pavel Bělobrádek, starosta Vrchlabí a senátor Jan Sobotka či ředitel Škoda Auto – závod Vrchlabí Ivan Slimák. „Musím říct, že iniciativa Vrchlabí bez odpadu i dnešní konference mě skutečně hodně oslovily a podle mě mohou být velkou inspirací i pro další česká města, řadu nápadů bychom mohli využít i u nás v Náchodě,“ komentoval dnešní akci Pavel Bělobrádek. Děti také hodně zaujalo osobní setkání s Eliškou a Annou Víravovými, autorkami videoblogu Sestry v akci za záchranu života (najdete na YouTube), s jejichž videi se seznámili už v TýDnech bez odpadu v březnu.

Účastníci se dnes zcela evidentně dobře bavili, snad i vzájemně inspirovali a žádný prezentující neodešel bez odměny od partnerů, zapojených do iniciativy Vrchlabí bez odpadu. Prezentace, které nejvíce zaujaly porotu, byly oceněny navíc třeba jednodenním skipasem na příští zimní sezónu, batohy, termolahvemi – a vítězové kategorie II. stupeň pojedou na konci června na návštěvu partnerského německého města Baunatal.

Výsledek hlasování poroty:

I. stupeň
1. „Výměna hraček mezi žáky prvních tříd“, ZŠ Školní, 1.A – tým: Lukáš, Vincent, Jana
2. „Voda / Zachraňme zemi“ (rap), ZŠ Horská a Lesní – tým: František, Sofie, Tereza
3. „Jak se žije rybám“, ZŠ Náměstí Míru – tým: Nikola, Štěpán, Alvin, Ema, Stela

 II. stupeň:
1. „Školní pomůcky“, Gymnázium, 2.A – tým: Emilie, Anežka
„Ekomapa Vrchlabí“, ZŠ Náměstí Míru, 8.B – tým: Lenka, Karolína, Veronika
3. „Plýtvání jídlem“, Gymnázium, 2.A – tým: Martina, Lucie, Tereza, Aneta, Anna

Z celého projektu TýDnů bez odpadu, práce projektových týmů i dnešní konference vznikal časosběrný dokument v režii Petra Ticháčka ve spolupráci s žáky a žákyněmi vrchlabských škol, který premiérově představíme veřejnosti ve vrchlabském kině Kartonka 1904, zřejmě v druhé polovině května 2022.

(TZ Vrchlabí bez odpadu)
Foto: Jakub Kašpar