Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Harťáci chtějí vydat knížku o historii místa. Sbírají na ni po stovkách

20. 4. 2022

page.Name
Publikaci o historii Harty, vrchlabské čtvrti oficiálním jménem Podhůří, chtějí vydat místní obyvatelé, konkrétně tedy zdejší Spolek Pro Hartu. Autorem knihy bude historik Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí Jiří Louda.

„Chceme navázat na Hartecké putování do minulosti, které jsme již uspořádali dvakrát s velkým úspěchem mezi Harťáky,“ přibližuje Petra Hartmanová ze Spolku Pro Hartu, jak spolek na myšlenku vydat publikaci o harteckých dějinách přišel. Hartecké putování do minulosti byly dvě výpravy místních lidí a dalších zájemců přímo po Hartě a nejbližším okolí, které vedl právě Jiří Louda a kterých se pokaždé zúčastnilo přes sedmdesát zájemců z Harty, vlastního Vrchlabí, Berlína (vrchlabská ulice Luční), ale i širšího okolí. „Rádi bychom získali cenné historické informace od historiků z Krkonošského muzea, místních obyvatel, ale i z archivů mimo Česko, především v Německu a Rakousku. Sběr historických dat ale nebude žádná legrace. Mnoho se jich nedochovalo a jsou roztroušené všude možně,“ dodává Hartmanová. Zásadním problémem je čas, ničení dobových dokumentů včetně fotografií a přesídlení Sudet.

"Dostali jsme nařízení, že musíme zanechat čistý byt, klíče, že si nesmíme brát koberce, zařízení, cennosti, apod. 3. dubna 1946 jsme se dostali do lágru ve Vrchlabí a 10. dubna jsme odjeli. Do poslední chvíle jsme si nebyli jisti, jestli jedeme na západ, ale když jsme za Mnichovem viděli hory, tak se neslo vagony ´chvála Bohu, jedeme do hor!´, a lidé ulehčeně vydechli. Jeli jsme celá rodina: maminka, bratr, tomu byl rok a čtvrt, mě šest a půl, babičce sedmdesát a sestra otce – všichni, co jsme bydleli ve vile (dnes MŠ Dělnická)", praví jedna z dochovaných vzpomínek na odsun německy mluvící většiny někdejších obyvatel Harty.

Historické informace o hrdinech, textilních továrnách, barvírnách či  přádelnách v Hartě odcházejí. Hartečtí spolkaři ale nechtějí, aby se na ně zapomnělo a chtějí, aby vyprávění těchto příběhů zůstalo v knížce zachované nejen pro dnešní dospělé, ale i pro nadcházející generace.

Projekt získal podporu Nadace Via v programu Místo, kde žijeme – podmínkou je ale získat peníze od drobných dárců. Ke každé koruně, kterou darují, pak Nadace Via (až do výše 20 000 Kč), přidá korunu další. Spolek tak může získat na vydání publikace až 40 000 Kč, což je minimum, které je nutně potřeba. Sbírku můžete podpořit až do konce května přes webovou adresu www.darujme.cz/projekt/1206245.

Jakub Kašpar
Foto: Kateřina Ryšavá