Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Hledají se Zapomenuté příběhy Vrchlabska. Víte o nějakém?

7. 4. 2022

page.Name
Znáte nějaký zajímavý příběh spojený s vrchlabským regionem? Máte doma historický artefakt nebo archivní fotografie? Přihlaste je do výzvy Zapomenuté příběhy Vrchlabska, kterou v rámci projektu Kultura má zelenou vyhlašuje Nadační fond ŠKODA AUTO a nadační fond Bohemian Heritage Fund, a pomozte vytvořit kolektivní paměť regionu. Příběhy nebo artefakty je možné přihlašovat do 31. května 2022. Výzva bude zakončena výstavou a prezentací těch nejzajímavějších příběhů na webových stránkách projektu. Vybraní autoři mohou navíc za svůj příběh získat odměnu až 5 000 korun.

„Každá rodina, spolek či zájmový klub nebo třeba tradiční regionální firma skrývají více či méně zapomenuté příběhy, které se váží k Vrchlabsku a stojí za to je vyprávět,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Právě tato myšlenka stála na počátku výzvy Zapomenuté příběhy Vrchlabska, která hledá příběhy rodin, jednotlivců, uskupení či událostí, které se vztahují k historii i současnosti regionu. 

V dnešní zrychlené době je o to cennější obracet se do nedávné minulosti. „Kolektivní paměť, moudrost předchozích generací, pohnuté osudy našich předků – to jsou věci, které silně formují i naši současnost. Je proto důležité je uchovávat a vzdělávat o nich i nejmladší generace,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Příběh, ale také artefakt nalezený na půdě, archivní fotografie, vzácné rarity vztahující se k lokalitě, zkrátka jakoukoliv zajímavost vztahující se k vrchlabskému regionu může přihlásit kdokoliv od 1. dubna do 31. května tohoto roku na www.kulturamazelenou.cz, přičemž ty nejzajímavější příběhy a předměty budou finančně odměněny částkou 5 000 korun. Kolektivní paměť Vrchlabska pak bude uchovávána na webových stránkách projektu.

(TZ, Nadační fond ŠKODA AUTO, Bohemian Heritage Fund)