Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Nemocnice se postarala o rodinné příslušníky ukrajinských zdravotníků

5. 4. 2022

page.Name
Hned druhý den po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu uspořádalo vedení vrchlabské nemocnice schůzku se svými ukrajinskými zdravotníky. Lékaři i sestry se svěřili především s obavami o bezpečnost svých blízkých. Prioritou tedy bylo zkoordinovat přepravu těchto osob a zajistit jim vhodné zázemí ve Vrchlabí.

Nemocni zajistila třem skupinám odvoz ze slovenských hranic a Polska. Další lidem se postupně podařilo dorazit samostatně. Dohromady se zatím jedná o 18 osob, převážně žen s dětmi. „Vážíme si toho, jak ohromně nám ukrajinští zdravotníci pomohli v těžké covidové situaci, kdy se starali o naše pacienty při náročných službách. Aktuální pomoc proto považujeme za samozřejmost,“ řekl ředitel Nemocnice Vrchlabí Michal Mrázek.

Paní doktorka Oksana Vernichenko pracuje na interním oddělení vrchlabské nemocnice již tři roky. Její rodina pochází z města Sumy, které se nachází na východě téměř u hranic s Ruskem. Město bylo jako jedno z prvních obléhané ruskými tanky. Manžel lékařky naložil její dvě dcery, sestru a synovce a vezl je přes celou zemi až na slovenské hranice. Zde na ně čekala dvě vozidla, která je dopravila bezpečně do Vrchlabí. Otec rodiny se pak vrátil zpět bránit svou zemi. „Je to strašná situace, utéct z domova. Jsme velmi vděčné, že jsme byly přijaté do Česka. Plánovaly jsme přijet se podívat za maminkou do Vrchlabí, ale rozhodně ne za takových okolností,“ říká Saša Vernichenko, dvacetiletá studentka medicíny.

Toto je jen jeden z mnoha příběhů, který v současné době vrchlabská nemocnice řeší. Téměř všem z 18 osob se podařilo zařídit vhodné ubytování. Zaměstnanci nemocnice také uspořádali materiální sbírku. Skupina Penta Hospitals, jejímž členem je vrchlabská nemocnice, spustila i finanční sbírku, ze které se budou hradit náklady spojené s pobytem blízkých ukrajinských zdravotníků.

Zajištěním bydlení však pomoc nekončí. Nemocnice zorganizovala společný odvoz na úřad cizinecké policie v Hradci Králové, kde se po téměř 12 hodinách čekání podařilo vyřídit všechny potřebné dokumenty.

Momentálně se chystají aktivity v oblasti vzdělávání. Již čtyři děti se začlenily do tříd na základní škole Školní, přičemž jedno z těchto dětí navštěvuje teprve první třídu. Pro dospělé se chystají kurzy českého jazyka. Ty nemocnice již pravidelně pořádá pro své zdravotníky. Samozřejmostí je také možnost stravování ve zdejší jídelně. „Rádi bychom také postupně nabídli zájemkyním práci u nás v nemocnici − například na pozicích ošetřovatelek nebo uklízeček,“ dodává Michal Mrázek.

Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině nemocnice reagovala také věcnou pomocí – ve spolupráci s hasiči Dolní Dvůr vyslala plné auto zdravotnického materiálu na pražské letiště, odkud věci ještě týž den putovaly do nejpostiženějších oblastí.

Milota Kubíčková
Nemocnice Vrchlabi