Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Školáci budou na Střelnici prezentovat své projekty jak snížit produkci odpadu

20. 4. 2022

page.Name
V pátek 22. dubna, tedy na Den Země, se sejdou žáci a studenti ze všech vrchlabských základních škol a nižších ročníků gymnázia ve velkém sále zdejšího Kulturního domu Střelnice na žákovské odpadové konferenci. Prezentovat zde budou své projekty, na kterých v týmech pracovali od poloviny března, kdy se účastnili vzdělávacích TýDnů bez odpadu. Podle organizátorů akce bude v pátek k vidění celkem 31 projektů.

Děti na TýDnech bez odpadu navštívily skládku komunálního odpadu, mohly vidět dokumenty s odpadovou tematikou či videoblogy Sester v akci za záchranu života a zahrát si sérii her, které se rovněž tematicky vázaly k problému snižování množství odpadu. Akce inspirovala 31 projektových týmů, které se rozhodly přijít s vlastními nápady, jak s odpady zatočit a produkovat jich co nejméně. Právě projektové týmy se sejdou na Den Země na odpadové konferenci a své projekty odprezentují. Představí je ostatním, ale také porotě, která bude hodnotit inovativnost nápadu, jeho praktickou proveditelnost, ale také kvalitu prezentace.

Hlavním tématem, které měly projekty žákovských týmů řešit, bylo snižování množství odpadů, které za námi zůstává. Své nápady mohly děti zpracovat do prezentace, jejíž formu si mohly zvolit podle svého – od písně či divadla, přes powerpoint až po video.

Pořadatelé akce se už těší na páteční prezentace a pochvalují si, s jakou odezvou se celý projekt TýDen bez odpadů setkal. "Odezva je jednoznačně pozitivní, jak ze strany žáků, tak učitelů. Své projekty přijde představit více než 100 žáků, prakticky ze všech ročníků a ze všech vrchlabských škol. Témata projektů jsou velmi rozmanitá a podle zpráv z průběhu projektových prací do jejich přípravy vložili žáci spoustu nápadů, úsilí a energie. Můžeme se tedy určitě těšit na spoustu skvělých prezentací," uvedl pro web Vrchlabinky.cz koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu a předseda Výboru zastupitelstva pro životní prostředí Tomáš Vrbata.

Konference začíná v Sále Kulturního domu Střelnice v pátek 22. dubna 2022 v 8:00, kdy začne blok prezentací projektových týmů prvního stupně základních škol. Druhý stupeň naváže po 10:00. Předpokládaný závěr konference je zhruba ve 14:00.

Konferenci navštíví také významní hosté – radní Královéhradeckého kraje pro životní prostředí a poslanec Parlamentu ČR Pavel Bělobrádek, senátor Parlamentu ČR a starosta města Vrchlabí Jan Sobotka či vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Královéhradeckého kraje Miloš Čejka.

Jiří Štefek, TZ Vrchlabí bez odpadů
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Vrchlabí bez odpadů