Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-5°

Zítra

-4°

Svátek má

Nadační fond ŠKODA AUTO spouští ve Vrchlabí projekt sdílených kol

17. 5. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Vrchlabí se stává dalším městem, ve kterém mohou jeho obyvatelé využít sdílená kola. Projekt, který inicioval a finančně podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO, startuje od května. Rozvoj udržitelné dopravy ve městech, kde automobilka a její nadační fond působí, a projekty rozvíjející komunitní život patří mezi jeho priority.

Projekt sdílených kol se již osvědčil v lokalitách, kde automobilka ŠKODA AUTO provozuje své výrobní závody, tedy v Mladé Boleslavi a okolí a na Rychnovsku. Jeho cílem je prosazovat alternativní a ekologické způsoby cestování, omezit provoz na silnicích a zpříjemnit cesty do práce i ve volném čase místním obyvatelům. Nezanedbatelným přínosem je i motivace ke zdravému životnímu stylu.

„Sdílená jízdní kola pro dopravu po městě a jeho okolí představují ohleduplný, rychlý i příjemný způsob cestování na krátké vzdálenosti, který je vhodný pro každého: mladé i seniory, aktivní i příležitostné cyklisty. Jsme velmi rádi, že jsme tuto moderní a stále oblíbenější službu mohli nabídnout také obyvatelům žijícím a pracujícím ve Vrchlabí, kde ŠKODA AUTO provozuje svůj moderní a ekologický závod s uhlíkově neutrální výrobou,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

40 kol pro Vrchlabí
Sdílená kola pro Vrchlabí zajistil Nadační fond ŠKODA AUTO, který hradí veškeré náklady související s jejich provozem a přispívá rovněž na zápůjčky. Stejně jako na Mladoboleslavsku a Rychnovsku mají uživatelé prvních 15 minut zdarma, každých dalších 30 minut stojí 16 korun, což představuje jednu z nejlevnějších služeb tohoto druhu v ČR. Obyvatelé Vrchlabí mají k dispozici 40 městských kol, která lze vypůjčit a vrátit na veřejných stojanech rozmístěných v okolí nejexponovanějších stanovišť, jako jsou nádraží, zastávky autobusů, nákupní střediska a podobně,“ říká Tomáš Karpov, provozní ředitel společnosti nextbike Czech Republic s.r.o., která bude ve Vrchlabí sdílená kola zajišťovat, a dodává: „Naší vizí je inspirovat všechny potencionální uživatele (obyvatele regionu), aby systém sdílených kol používali ke kratším přesunům po městě namísto motorové dopravy, která dopravu ve městě blokuje, znečišťuje ovzduší a zároveň je motivovat k zdravějšímu životnímu stylu. S tímto přicházíme i do Vrchlabí.“

Jak to funguje
Sdílení jízdních kol funguje na jednoduchém principu. Stačí k němu registrace zdarma a chytrý telefon s nainstalovanou aplikací pro výpůjčky. Smartphone pak slouží k bezdotykovému odjištění zámku a půjčení i vrácení kola tak proběhne během dvou sekund. Kolo si lze ale půjčit i s běžným mobilním telefonem bez aplikace, a to s využitím registrace na internetových stránkách a telefonátem na zákaznickou linku v okamžiku výpůjčky.

Tisíce uživatelů, stovky tisíc kilometrů
V Mladé Boleslavi, jejím okolí a na Rychnovsku se projekt sdílených kol těší velkému zájmu. Jen v samotné Mladé Boleslavi a okolí se během dvou let provozu zaregistrovalo přes 8 500 aktivních uživatelů, kteří najeli více než 275 000 kilometrů. Ve srovnání s jízdou automobilem to znamená úsporu téměř 33 tun emisí CO2. „Sdílená kola vnímáme jako symbol alternativní mobility po městě, která mimo jiné podporuje i zdravý životní styl a které bychom se chtěli věnovat i v budoucnu,“ říká Ladislav Kučera.

Podpora ekologické dopravy a projektů pro místní občany patří mezi priority Nadačního fondu ŠKODA AUTO. V regionech, kde automobilka provozuje své výrobní závody, se nadační fond zaměřuje na zvýšení kvality života obyvatel v mnoha oblastech, jako je ochrana životního prostředí, podpora spolků a komunitních aktivit, zvýšení bezpečnosti či podpora zdravotních a sociálních služeb nebo vzdělávacích organizací.

(ŠKODA AUTO)
Foto: Jiří Štefek