Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Krkonošský pohádkový betlém letošní zimu v centru města nebude

22. 11. 2022

Krkonošský pohádkový betlém letošní zimu v centru města nebude 21 snímků
AKTUALIZOVÁNO/ Prostranství mezi náměstím TGM a Konírnou, kde v minulých letech během adventu a zimy místní lidé i návštěvníci Vrchlabí obdivovali Krkonošský pohádkový betlém, zůstane letos prázdné. Soubor vyřezávaných postav, který evokuje zdejší dávné časy a život lidí na horách, na něm letos instalován nebude. Webu vrchlabinky.cz to potvrdil autor betlému, řezbář Pavel Tryzna.

"Loňskou zimu mi ten betlém někdo poškodil. Nevím, jestli to byl jeden vandal, nebo jich bylo více. Například kolébka byla rozsekaná snad na osm kusů. Další věci byly olámané. V dnešní době jsou silná lepidla, tak by to nebyl problém přilepit, ale oni si to ti vandalové museli odnést domu jako suvenýr," uvedl Pavel Tryzna pro web Vrchlabinky.cz. "Zkrátka betlém byl v takovém stavu, že jsem to nestihl vše opravit. A kdybych to tam dal takto, tak by každý jen kroutil hlavou. Takže tam betlém letos nebude," dodal řezbář.

Tryzna rovněž uvedl, že přestože se město betlémem chlubilo i ve svých propagačních materiálech, veškerá finanční zátěž zůstala na něm. "Za celu dobu sedmi let, co to tam bylo instalované, tak si vše platím ze svého. Navíc letos sundal KRNAP u betlému elektřinu když prořezávali větve. Když jsem se ptal, zda se to dá zpět, tak mi bylo řečeno, že bych si to musel zaplatit," zlobí se Tryzna. Řezbář se zároveň dotazoval, zda by betlém nemohla monitorovat bezpečnostní kamera. "To jsem se pak dozvěděl, že specializovaná firma by za to chtěla 240 tisíc korun," uvedl.

O tom, že betlém na svém tradičním místě nebude, bylo informováno i vedení města. "Ano, víme o tom. Snažili jsme se pana Tryznu přemluvit. Nabízeli jsme mu, že bychom zaplatili i část nákladů na dopravu. Je to škoda, tak snad příští rok," uvedl místostarosta Alfréd Plašil (Volba pro město).

O některé oblíbené figurky však lidé nakonec přece jen nepřijdou. Část z nich je k vidění na Evropském náměstí před hotelem Gendorf, kde pomáhají dotvořit atmosféru vánočních adventních trhů.

Celý betlém se možná na obvyklé prostranství vrátí příští rok. "Na jaře se do toho pustím, figury budu postupně vyndávat ven a budu je opravovat. A pokud to bude vše v cajku, klidně to tam zase dám," uzavřel Pavel Tryzna.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček