Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Aquacentrum vnímáme jako veřejnou službu, říká jeho ředitel Jiří Dušek

26. 12. 2022

page.Name
Již zítra dopoledne dojde k oficiálnímu otevření vrchlabského Aquacentra a do bazénu a dalších atrakcí vstoupí první návštěvníci. Web Vrchlabinky.cz přináší rozhovor s ředitelem Aquacentra Jiřím Duškem, který byl pořízen několik týdnů nazpět, tedy v době, kdy ještě vrcholila většina přípravných prací.

Na samý začátek uveďme, že se scházíme tady v aquacentru 18. listopadu. Vidím, že zde uvnitř stále ještě finišují práce, ale například bazény už jsou napuštěny. Jaký je tedy termín, ke kterému plánujete bazén otevřít pro veřejnost?
Předpokládáme, že dnem otevření bude úterý 27. prosince. Rád bych zdůraznil, že se nyní bavíme v době, kdy stavba finišuje. Jednotlivé technologie se stále prověřují a hlavně běží proces schvalování. Například ještě čekáme na povolení k provozu od Krajské hygienické stanice. Pevně věřím, že se nedočkáme žádného nepříjemného překvapení, které by zhatilo naše plány otevřít hned po Vánocích.

Otevřením tohoto zařízení vzroste ve Vrchlabí a jeho okolí nabídka volnočasového vyžití. Nicméně nelze asi vyloučit, že lidé začnou porovnávat aquacentrum s okolními zařízeními, která navštěvovali dosud.
Že lidé budou porovnávat, je logické. Je však k tomu potřeba ještě dodat ono B. Bylo by dobré si uvědomit, že ve Vrchlabí máme aquacentrum s vodními atrakcemi. Okolní zařízení – mám nyní na mysli hlavně Jilemnici a Novou Paku – však nabízejí pouze plavání a minimum atrakcí. U nás máme plavecký bazén, relaxační bazén s divokou vodou plnou chrličů a bublinek, skluzavku zvanou Kamikadze, 60 metrů dlouhý tobogán, cvičný bazén pro děti a dva velké whirlpooly, venkovní a vnitřní. S tím logicky souvisí i vyšší vstupné, které u nás bude mírně vyšší, než mají bazény v Jilemnici, Nové Pace a Trutnově. Návštěvníci k nám budou moci přijet i autem. K dispozici bude 50 parkovacích míst a parkování bude zdarma.

Všichni čtenáři Vrchlabinek netrpělivě čekají na informaci, jaké budou ceny. Můžete už prozradit jejich konečnou podobu?
Ano, podobu ceníku už můžu prozradit. Rád bych zdůraznil, že ceny vstupného jsme pečlivě zvažovali. Byli jsme při tom vedeni snahou vybalancovat dostupnost služeb pro veřejnost a zároveň dostát i určitému vnímání občanů aquacentra jako veřejné služby. Zároveň musíme v cenách zohlednit zvyšující se náklady úplně na všechno. Startujeme v době, kdy se cena běžného oběda v restauraci stěží vejde pod dvě stovky, pivo je běžně za 40 až 50 korun a kopeček zmrzliny za 30 korun. Hodina jógy stojí minimálně 140 korun a o sjezdovém lyžování nemusíme vůbec mluvit. Uvidíme, jak v novém roce do cen zasáhne vlna zdražování energií. Snad nebudeme muset do ceníku příliš zasahovat. Osobně se domnívám, že ceny ostatních areálů zatím příliš nereflektují aktuální situaci. Předpokládám, že ceny krytého plavání v zimním období půjdou v ostatních areálech po Novém roce nahoru.

Ale teď už prosím konkrétní ceny za návštěvu bazénu.
Předpokládáme, že nejžádanější doba pobytu v aquacentru bude činit hodinu a půl. Tuto dobu doplníme o 15 minut na převlečení, celkem tedy půjde o 105 minut. Základní cena za tuto dobu bude pro dospělou osobu 170 korun ve všední dny a 190 korun o víkendu. Pro abonenty zde pak bude cenové zvýhodnění, kdy za jednu 105minutovou návštěvu v týdnu zaplatí 145 korun, o víkendu pak 160 korun. Rád upozorním na speciální cenu, kterou budou moci vhodně využívat senioři, rekreační plavci, ale i zájemci, kteří se chtějí jen tak podívat. S abonentkou je k nám možné přijít i na hodinu. A když k tomu připočítáme 15 minut na převlečení, bude vstup na celkem 75 minut činit 115 korun. To bude ideální pro samostatné plavce, kteří si chtějí dát svoji kondiční půlhodinku a pak se chvíli ohřát v některé z teplých vířivek. Vymysleli jsme i další akční produkt, a sice pokud přijde během týdne čtyřčlenná rodina, za hodinu a půl zaplatí dohromady 500 korun.

Jak se člověk stane abonentem?
Je to jednoduché. Aby se návštěvník aquacentra stal abonentem, musí si u nás jen pořídit čip za 180 korun a na svůj speciální účet vložit minimálně 1000 korun. Chtěl bych ještě k ceníku doplnit, že děti do 100 centimetrů výšky mají vstup neomezeně zdarma v doprovodu dospělé osoby.

Jste již v kontaktu se školami a školkami?
Ano. Založili jsme na to extra organizaci, která se jmenuje Plavecká akademie zapsaný spolek. Tato organizace už dojednává kurzy plavání pro školy a školky. Akademie už má svůj tým a také již první zákazníky. Jinak samozřejmě budou plavecké kurzy pro širokou veřejnost. Ale v nabídce budeme mít plavecké kurzy i pro autistické děti a chybět samozřejmě nebude plavání batolat a kojenců.

Zkusme popsat, jak bude probíhat příchod do bazénu a odchod z něj.
Návštěvník přijde na recepci a dle svého uvážení si koupí některé z nabízených vstupných. Ke vstupence pak dostane čip. Délka pobytu začíná průchodem přes turniket. Tuto časovou informaci je dobré mít na zřeteli, protože za každou minutu při překročení limitu bude obsluha na recepci při vracení čipu požadovat doplatek.

Předpokládám, že velikou pozornost budete věnovat i dodržování hygienických požadavků.
Samozřejmě, to je priorita. Čistotě a dezinfekci prostor bude věnována zvýšená pozornost. Budeme zde používat i jiné technologie čištění vody, než je chlor (například ozón a UV lampy). Proto bude množství chloru ve vodě nižší, než je obvyklé. Jinak řečeno, ve vodě chlór bude, ale většinou nebude cítit. Řada návštěvníků tak může nabýt dojmu, že ho nepoužíváme. Zdůrazňuji, že to bude jen dojem. Bez dezinfekce vody chlorem to nejde. Současně budeme dbát na zvýšené hygienické standardy, veškeré plochy budou denně pravidelně čištěny a dezinfikovány.

Předpokládaný termín otevření už známe. Uskuteční se předtím i nějaké dny otevřených dveří?
Máme to v plánu. První představení našeho aquacentra bude probíhat ve dnech 5. až 8. prosince. Každého, kdo bude chtít vidět vrchlabské nové aquacentrum, u nás uvítáme. Kromě obvyklých prostor návštěvníkům ukážeme i technické prostory aquacentra (říkáme jim Mordor) a naše moderní technologie umístěné v podzemí. Do něj bude vstup během provozu návštěvníkům přísně zakázán. Takže pokud tento rozhovor budou číst fanoušci techniky nebo jiní zájemci, neváhejte. Současně se startem dnů otevřených dveří začne prodej voucherů, které doufám občané budou dávat jako vánoční dárek svým blízkým. Vouchery prodávané před otevřením budou také nabízet zvýhodněný rozsah vstupů.

Kde bude možné tyto vouchery zakoupit?
Tyto vouchery se budou prodávat na recepci aquacentra, ale od 5. prosince například i v městském informačním centru. Jinak zdrojem všech informací budou naše webové stránky, kde bude uvedeno vše důležité.

Když jsme spolu mluvili o prázdninách, hovořil jste i o tom, že nejen návštěvníci bazénu si budou moci pochutnat na občerstvení.
Na tom se nic nezměnilo. V objektu bude občerstvení, které bude nabízet výběr kvalitní pizzy, burgery, hranolky, saláty a bylo nám řečeno, že k dostání bude i velmi populární smažák. (smích) Věříme, že tento podnik bude vnímán i jako další vrchlabská restaurace a stane se samostatným cílem. Vyřešeno máme také občerstvení v bazénové hale.

V létě jsme rovněž hovořili o tom, nakolik bude provoz ztrátový a jak vysokou dotaci z rozpočtu města si vyžádá.
Náš rozpočet byl stanoven zatím pouze na první období prvního čtvrtletí příštího roku a v něm budeme žádat od města příspěvek 2 miliony korun. Následně bude provoz vyhodnocen a uvidíme. Bude se jednat jistě o nejhorší měsíce v historii novodobé republiky. Očekávám však, že do dalšího období by měly pozitivně zasáhnout dvě věci: start kogenerace a spuštění fotovoltaiky. Obojí nebylo možné stihnout kvůli administrativním průtahům.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček