Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Voda podraží až o desetinu. Cena za kubík bude atakovat 100 korun

8. 12. 2022

page.Name
Obyvatelé Vrchlabí se musí připravit, že si v příštím roce připlatí i za vodu. Předpokládané zdražení by se mělo pohybovat do 10 procent. Cena za kubík vody by ale neměla překročit 100 korun. Na středečním jednání zastupitelstva to oznámil starosta Jan Sobotka (ZVON). Konečnou cenu bude schvalovat Rada města na svém zasedání v pondělí 19. prosince.

V letošním roce odběratelé ve Vrchlabí platí za kubík vodného a stočného 89,99 koruny. Pokud dojde ke zdražení v avizované výši, bude činit roční účet průměrné čtyřčlenné domácnosti se spotřebou 90 litrů na osobu a den zhruba 12.500 až 12.800 korun.

I přes chystané zdražení bude vrchlabská radnice nemalou část ceny pro konečné spotřebitele dotovat z městského rozpočtu. Ředitelka městských vodovodů a kanalizací Petra Vrabcová na zastupitelstvu uvedla, že pokud by k tomuto dotování nedocházelo, stál by již v letošním roce kubík vody na vodném a stočném pro odběratele 128 korun.

Petra Vrabcová zároveň uvedla, že se v posledních letech podařilo snížit ztrátovost vyrobené vody. Tento ukazatel v současné doby činí 18 až 20 procent. V prezentaci Petry Vrabcové zazněly i další zajímavé údaje. Například ve „spotřební špičce“ denně každou vteřinu spotřebitelé ve Vrchlabí odeberou z vodovodů 35 až 38 litrů vody. Celková hodnota vodovodní infrastruktury v současné době pak činí 1,488 miliardy korun.

(ČTK)
Ilustrační foto: Pixabay.com