Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Jan Sobotka příští dva roky povede senátory Starostů a nezávislých

2. 10. 2022

page.Name
Předsedou senátorského klubu Starostů a nezávislých (STAN) byl zvolen senátor a starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Uvedla to dnes Česká televize. Sobotka v příštích dvou letech povede dvacetičlenný, tedy druhý nejpočetnější klub v horní komoře. Nahradí Petra Holečka, který letos neúspěšně obhajoval mandát v obvodu Mělník a vypadl z klání o křeslo v horní komoře už v prvním kole.

Nejsilnější klub v Senátu bude náležet frakci ODS a TOP 09, jež by i díky úspěchu dvou finalistů TOP 09 Tomáše Czernina a Jana Pirka mohla mít nejméně 32 členů. Posílit by je mohl navíc nový táborský senátor Marek Slabý (za Tábor 2020), který kandidoval s podporou koalice Spolu. Většinu v jednaosmdesátičlenném Senátu bude mít klub ODS a TOP 09 s klubem KDU-ČSL a nezávislí, který si udržel pozici třetí nejpočetnější frakce a bude mít nadále 12 senátorů.

STAN zůstává druhou nejpočetnější frakcí navzdory neúspěchu v letošních volbách do třetiny Senátu. Z šesti mandátů, které obhajoval, jej znovu získal jen Michael Canov (SLK) na Liberecku.

(ČTK)
Foto: Jiří V. Novotný