Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Pojďte zažít chuť komunity, říká organizátorka SWAPů Vanda Nováková

15. 10. 2022

page.Name
Do kalendáře vrchlabských oblíbených se již pevně zařadil Food SWAP nebo SWAP oblečení. Duší těchto akcí a jednou z jejich hlavních organizátorek je Vanda Nováková. V rozhovoru pro Vrchlabinky popisuje, jak se k myšlence pořádání swapů dostala, a přemítá, jak Vrchlabáci postupem času tento nový druh akcí přijali za svůj.

Na úvod začněme trochu edukativně. Co přesně znamená slovo „swap“? Kde se vzalo takové označení pro akce tohoto druhu?
Slovo SWAP se dá jednoduše přeložit jako VÝMĚNA. Co přesně se mění, už záleží na jednotlivých akcích nebo lidech. A to označení se prostě jen vrátilo ze starých časů, kdy výměnné obchody, swapy nebo chcete-li bartery byly normální − farmář potřeboval podrazit boty, tak vzal ošatku vajec a šel za ševcem, který mu za ně boty opravil.

Víte nebo tušíte, kde ve světě poprvé se začaly takové akce dělat? Co vás osobně k nim vůbec inspirovalo?
Jak už výraz napovídá, první novodobé swapové akce, v podobě, jaké známe dnes, se začaly dít v Americe okolo roku 1994. Několik let jsem žila na Novém Zélandu a tam jsem se já osobně setkala poprvé s akcí tohoto typu. Jednalo se o CROP SWAP, tedy výměnu výpěstků, sazenic, semínek a podobně Pro Zélanďany je budování vztahu v komunitě a sdílení v ní základ. Žijí opravdu pospolitě a záleží jim nejen na sousedských vztazích, ale i na šetrnosti k jejich nádherné přírodě a zdrojům. Přátelské swapy, ale i swapy většího charakteru, jsou tam běžné. Zbytečně nenakupují nové, ale vyměňují v komunitě. Pro mě to bylo neznámé, ale myšlenkově velmi blízké. Když jsem se v roce 2017 vrátila do Čech, začínaly v Praze swapy s oblečením pod iniciativou Swap Prague. Byla jsem nadšená, že se výměnné akce rozjíždějí i u nás. V roce 2018 jsem se přestěhovala do Vrchlabí a nikoho jsem tu neznala. No a jak nejlépe zapadnout do nového města? Začít dělat akce pro místní! A tak swap byl jasná volba. Na základě mojí výzvy na Facebooku se ke mně přidaly dvě skvělé ženy Jana Hrušková a Péťa Glossová a v roce 2019 jsme takhle ve třech rozjely první swap oblečení. Velkou pomocí v začátku bylo i to, že projektu byl velmi nakloněný ředitel vrchlabské Diakonie Tom Hawel a poskytl nám prostory a celkově pomoc v rozjezdu. V roce 2020 nás vzal pod křídla Spolek Na Dvoře.

První záříjovou neděli se konal 2. ročník Food swapu aneb sousedského pikniku v areálu Morzinské kaple. Jak vlastně Food swap vznikl a jak jste byli s průběhem a návštěvností akce letos spokojeni?
V době korona krize, kdy se nevědělo, jaká budou za pár týdnů či měsíců opatření týkající se větších akcí, jsme hledali nějakou alternativu k Food festivalu, který jsme se Spolkem Na Dvoře ve Vrchlabí pořádali už několik let. Přípravy Food festivalu vydají na několik měsíců práce a stojí nemálo peněz. Jako neziskovka jsme si nemohli dovolit chystat festival, který by se pak třeba nemohl uskutečnit. Cítili jsme ale, že sounáležitost, sousedská setkávání a společný čas s přáteli a rodinou je v této době hodně potřeba. S nápadem uspořádat Food swap, tedy sousedskou akci, na kterou každý přinese nějaké své jídlo, přišla Markéta Čejpová a společně s Monikou Kašparovou a Tomem Hawlem jsme vykopli první Food swap ve Vrchlabí. Je to opravdu jedinečná akce takového formátu v České republice. Sami jsme čekali, zda se to ujme a jestli vůbec lidé přijdou. A už první ročník dopadl nad naše očekávání. A s letošním ročníkem jsme opět moc spokojeni! Byli jsme nadšení, kolik lidí dorazilo a jaké úžasné dobroty přinesli. Společný stůl byl plný, slunce ještě hřálo, panovala skvělá uvolněná atmosféra a dospělí i děti se bavili. Navíc jsme měli za zády skvělý tým dobrovolníků z řad několika vrchlabských neziskovek, kteří nám ve svém volném čase přišli pomoct. Co víc si přát?

Když jsem v době ještě před konáním této akce hovořil s pár lidmi, zjistil jsem, že si často zaměňovali Food swap a Food festival. Můžete prosím ozřejmit základní rozdíl mezi nimi?
Food SWAP znamená doslova „výměna jídla“. Od Food festivalu se liší především tím, že většinu jídla, které se tu konzumuje, přináší sami účastníci. Ti doma připraví své oblíbené jídlo, třeba palačinky, pomazánku, domácí chléb, salát, utopence, karbanátky, zkrátka jakékoliv domácí jídlo nebo i pití, a to přinesou s sebou a nabídnou na společný stůl. Naopak ochutnávají z toho, co přinesli ostatní. Lidé přinášejí i domácí produkty na výměnu (marmelády, pickles, kombuchu a podobně) nebo taky přebytky ze zahrádky, letos opět jely cukety… (smích). Jedná se skutečně o takový velký sousedský piknik, jak nese název akce v podtitulu.

Spolek Na Dvoře stojí za oběma akcemi. Jak to bude s jejich pořádáním do budoucna? Příští rok už bude prostranství v klášterní zahradě zase v normálním stavu a pořádání Food festivalu už nic bránit nebude…
Jídlo nás spojuje, je příležitostí k setkávání a my bychom velmi rádi tradici food festivalu do Vrchlabí vrátili. Je tu však ještě řada otazníků. Klášterní zahrada sice už patrně bude bez stavební činnosti, avšak interiér kláštera, kde bylo důležité zázemí pro festival, nikoliv. Podle informací, které máme, v příštím roce ještě nebude možné zázemí kláštera pro podobnou akci využít. Tématem jsou pro nás naše síly a čas pořádat takto velkou akci. Poslední food festival v roce 2019 navštívilo tři tisíce lidí a s každým ročníkem se účast na festivalu výrazně zvýšila. Všichni, kdo jsou do tohoto projektu zapojeni, mají své běžné zaměstnání, rodiny. Veškeré přípravy, které zaberou několik měsíců, dělají ve svém volném čase a dobrovolně, bez nároku na finanční odměnu. Ale nadšení a odhodlání tam je, tak uvidíme. Zvažovat budeme i ekonomické podmínky v příštím roce. Lidé v současnosti začínají šetřit a návštěva Food festivalu přeci jen něco stojí. Oproti tomu Food swap je nízkonákladová akce, jak pro účastníky, tak pro nás organizátory. Více se hodí i do těžkých časů. Je trochu jinak laděná, našim srdcím a hodnotám blízká. Dává nám smysl, aby měla ve Vrchlabí své místo.

Kromě swapu zabývajícím se kulinářstvím a gastronomií se podílíte na organizování swapu s oblečením. Prozraďte, co máte v této věci v plánu v nejbližší době?
Swap/Výměnu oblečení organizujeme dvakrát ročně, na jaře a na podzim, vždy sezónně. Nyní nás čeká podzimně/zimní swap, a to v sobotu 22. října od 13:00 do 17:00, opět ve vrchlabské Diakonii.

Jak swap oblečením funguje?
Chceme swapy šířit myšlenku udržitelného způsobu života a zero waste, tedy nevytváření odpadu. Zároveň je pro nás důležité, aby se to odehrávalo lokálně, mezi místními, a tím se posilovaly vztahy v komunitě. Na swapech oblečení je fakt úžasná atmosféra. Lidé, tedy většinou ženy, při výběru oblečení štěbetají, komentují si modely, sdílejí radosti z úlovků, setkávají a poznávají se. Jsou to živé okamžiky, které dávají smysl.

No a jak to celé funguje?
„Přines, co už nenosíš, a vyměň za ‚novéʻ“ − to ve zkratce vystihuje atribut swapu. Přinesete dámské nebo dětské oblečení, které už nenosíte nebo nevyužijete, a odnést si zdarma můžete cokoliv, co přinesl někdo jiný a líbí se vám. Podmínkou je přinést fajn kusy, které mohou sloužit dál. Apelujeme na výběr oblečení, spíše přineste méně v lepší kvalitě, vyprané a vyžehlené. Tímto společně zajistíme dobrou kvalitu věcí na swapu a příjemnější swapování pro všechny. Oblečení se na swap přináší v průběhu akce, výběr se tedy průběžně obměňuje a stále je něco nového. Zbylé oblečení, které si nikdo neodnese, zůstává primárně k dispozici klientům vrchlabské Diakonie ČCE, zbylé putuje jako materiální pomoc potřebným skrze Diakonii Broumov.

Čemu se vlastně jinak věnujete, když neorganizujete swapy?
Většinu svého času věnuji péči o svou 2,5letou dceru. Mimo to se snažím pomáhat při dalších aktivitách Spolku Na Dvoře (například na bleším trhu) a ostatních akcích neziskovek. Vedu taneční lekce pro dospělé a taky vymýšlím, co ještě ve Vrchlabí vyswapovat. Na jaře nás například čeká „Zelený swap“ − výměna rostlin, sazenic a semínek na Terapeutické zahradě. A vzhledem k tomu, že mi brzy končí rodičovská dovolená, tak i pokukuji po nové práci, protože do Prahy se vracet už nebudu. Takže kdybyste někdo sháněl event koordinátora, dejte vědět. (smích).Jak hodnotíte prostředí, ve kterém fungujete, a jaké podpory se vám dostává od veřejnosti, ale například i ze strany města?
U prvního swapu oblečení jsme čekaly, zda vůbec někdo přijde, jestli se to chytne. A lidé přišli! A na posledním swapu oblečení nebylo v jednu chvíli skoro k hnutí. Podobně to bylo i u prvních blešáků i u Food swapu. Na všechny tyto akce máme krásné ohlasy. Lidem se líbí hlavně pohodová, komunitní atmosféra, která na našich akcích bývá. Vrchlabáci „novotu“ swapů přijali a je jim očividně blízká, což nás moc těší. Za co jsem úplně nejvíce vděčná, je vzájemná spolupráce vrchlabských neziskovek pod platformou Vrchlabí v pohybu, která se v posledních letech opět více rozvinula. Vypomáháme si vzájemně při pořádání akcí, nejen co se týká zapůjčení vybavení, ale i dobrovolnickými silami při realizacích. Je to neuvěřitelná skupina nadšenců, kteří oživují dění a společenský život ve Vrchlabí. Většina z nich funguje jako my − aktivity dělají ve svém volném čase, při běžném zaměstnání. Bez jejich podpory by to prostě nefungovalo nebo by bylo výrazně náročnější uspořádat větší akci. Patří jim velký dík. Město nás podporuje drobným příspěvkem ze svého grantového programu a vychází nám vstříc, co se týká poskytnutí veřejného prostoru a služeb technického rázu. V rámci platformy vrchlabských neziskovek ale diskutujeme o rozvoji další spolupráce s městem. Podobně i grantový program města by si zasloužil nějaké změny, které by aktivním organizacím umožnily realizovat akce a projekty s jasným záměrem, který má dopad na město.

Chtěla byste něco vzkázat čtenářům Vrchlabinek?
Pojďte si zažít chuť komunity, kde se dává a bere, a dejte starým věcem nový život. Aneb konzum je out, SWAP je váš nový a udržitelný obchoďák.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Vandy Novákové