Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Ustavující zastupitelstvo se na zámku sejde ve středu 19. října

13. 10. 2022

page.Name
Necelý měsíc po komunálních volbách se sejdou noví zastupitelé Vrchlabí. Stane se tak ve středu 19. října od 17:30 v prostorách vstupní haly vchlabského zámku. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webových stránkách města.

Na úvod schůze všichni noví či staronoví zastupitelé složí slib a pak se pustí do jednání podle předem navrženého programu. Ústředním bodem schůze bude volba starosty, místostarostů a členů Rady města. Zastupitelé rovněž určí, kolik členů bude mít rada, kolik bude místostarostů a zda budou pro výkon svých funkcí uvolněni či neuvolněni. Tento aspekt totiž pak rozhoduje, nakolik tito zástupci v následujícím období zatíží městský rozpočet, z něhož jsou placeni.

Poté bude hlasováno o zřízení výborů zastupitelstva a následně budou voleni i jejich předsedové. Jednotlivé strany by si proto měly už na tuto ustavující schůzi připravit své návrhy s konkrétními jmény, o kterých pak bude hlasováno. Předsedou kontrolního výboru pak podle zvyklostí bývá zástupce nejsilnějšího opozičního klubu. Členy jednotlivých výborů pak zvolí zastupitelstvo na své nadcházející schůzi.

V novém zastupitelstvu zasednou zástupci čtyř politických subjektů. Sdružení ZVON, které volby vyhrálo, bude mít 9 zastupitelů, Vrchlabí do toho! a Volba pro město po 5 zastupitelích a Občanská demokratická strana vyšle do nového sboru dva své zastupitele.

U podoby vedení města se podle povolebních vyjádření neočekává žádná změna. Radniční koalici bude tvořit ZVON a Volba pro město. Lídr ZVONu Jan Sobotka rovněž avizoval, že beze změny zůstane i složení Rady města.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz